Tabela wszech czasów II


Jednym z zestawień chętnie odwiedzanych przez internautów na stronie futbolwliczbach.pl jest tabela wszech czasów II ligi piłkarskiej. Tytuł wymaga drobnego wyjaśnienia. Centralne rozgrywki piłkarskie na drugim poziomie rozgrywkowym w Polsce toczone są od 1949 roku. Od samego początku nazywane były II ligą. Jednak począwszy od sezonu 2008/2009 przyjęły nazwę I ligi.

Zestawienie obejmuje cały okres od 1949 roku i wszystkie spotkania rozegrane na drugim poziomie rozgrywek ligowych. Według stanu na koniec sezonu 2014/2015 jest to 23986 spotkań. Część z nich to walkowery. One także zostały uwzględnione.


Tabela Wszach Czasów II


Dla młodzieży zapewne bardziej oczywista byłaby nazwa "tabela wszech czasów I ligi", ale rozgrywki na na drugim poziomie rozgrywkowym pod tą nazwą rozgrywane są dopiero od 7 sezonów. Przez wcześniejsze 60 sezonów druga liga była rzeczywiście drugą ligą. Taka nazwa wydaje się zatem na razie zdecydowanie bardziej przystająca do rzeczywistości.

tabela wszech czasów II ligi piłkarskiej


Kluby często zmieniały nazwy, często w okresie pobytu w niższych ligach, kontynuowały tradycje swoich protoplastów pod nieco innymi nazwami, wchodziły w różne fuzje, były przejmowane, grały na licencjach wywalczonych przez inne podmioty itd.

W czasie prac nad tym zestawieniem starałem się pozostawać w zgodzie z publikacjami innych autorów i statystyków futbolu, jednak w pewnych przypadkach moje zestawienie różni się od pozostałych w zakresie ciągłości historii klubów.

Nie dla fuzji.


Osobne słowa wyjaśnienia należą się zespołowi, który znalazł się w zestawieniu pod nazwą Kujawiak/Zawisza S.A. Nie miał on nic wspólnego z tradycją WKS Zawisza. Był to podmiot przeniesiony z Włocławka, który w tym mieście walczył o awans do Ekstraklasy. Przenosiny tego klubu do Bydgoszczy na wiele lat pogrążyły włocławski futbol w głębokim kryzysie, z którego do dzisiaj nie jest w stanie się podnieść. Klub ten funkcjonował w Bydgoszczy przez 1,5 roku i nie został zaakceptowany przez większość kibiców w Bydgoszczy. W tym samym czasie prawdziwy Zawisza Bydgoszcz rozgrywał swoje spotkania w IV lidze Kujawsko-Pomorskiej.
Wspomniane wyżej 2 sezony Kujawiaka/Zawiszy S.A. w Bydgoszczy nie zostały doliczone do dorobku Zawiszy Bydgoszcz w tabeli wszech czasów. Nie zostały także zsumowane z dorobkiem prawdziwego Kujawiaka Włocławek, który rozegrał jeden sezon na zapleczu Ekstraklasy.

Także osobno potraktowany został w tabeli dorobek klubu przeniesionego do Bydgoszczy z Konina (KP Konin / Zawisza SSA).

Kilkakrotnie kontaktowały się ze mną osoby związane z Lechią Gdańsk pytając dlaczego dorobek Lechii nie został powiększony o lata, w których w II lidze grał klub powstały wyniku fuzji z Olimpią Poznań czy Polonią Gdańsk. W tabeli wszech czasów te sezony zostały ujęte jako Lechia/Polonia Gdańsk oraz Lechia/Olimpia Gdańsk. Wyszedłem z założenia, że kluby o tak dużych tradycjach jak Lechia Gdańsk czy Zawisza Bydgoszcz nie powinny się posiłkować dorobkiem powstałym z piłkarskich przeszczepów. Przenoszenie klubów do innych miast na szczęście jakby wyszło już z mody. Być może doświadczenia z Bydgoszczy czy Gdańska posłużyły za skuteczną przestrogę dla innych działaczy. Duża, ligowa piłka powinna być budowana drogą sportowych awansów, a nie na skróty, dzięki przenoszeniu zespołów do innego miasta.

Zawisza vice-liderem zaraz za plecami Piasta.

W zestawienie wiceliderem pozostaje Zawiszy Bydgoszcz, z największą liczbą wyjazdowych zwycięstw (117) i największą liczbą bramek zdobytych na wyjazdach.
Zestawieniu lideruje Piast Gliwice, który w II lidze spędził 35 sezonów i łącznie uzyskał tam 405 zwycięstw.
Trzecie miejsce zajmuje Stal Stalowa Wola. 
W obecnym sezonie na wysokie, piąte miejsce awansowała Arka Gdynia, która przeskoczyła w tabeli Polonię Bytom  walczącą w III lidze o powrót do rozgrywek centralnych, a w kolejnym sezonie będzie miała okazję awansować na 4 miejsce kosztem gdańskiej Lechii, obecnie grającej w Ekstraklasie.

Pełne zestawienie znajduje się tutaj:

 Tabela wszech czasów II.

W zestawieniu przyjąłem założenie, że każde zwycięstwo punktowane jest tak samo, czyli za 3 punkty. Przez wiele lat za zwycięstwo przyznawane były 2 punkty. Przez kilka sezonów obowiązywała zasada, że 3 punktowe zwycięstwo, to zwycięstwo różnicą 3 bramek, za mniej okazałe zwycięstwo przyznawane były 2 punkty. Za wysoką porażkę można było nawet stracić punkty w tabeli ligowej. Porównywanie dorobku klubów byłoby mało miarodajne gdyby nie ujednolicić wagi ligowego zwycięstwa, zatem w zestawieniu obowiązuje reguła, że za zwycięstwo przyznawane są zawsze 3 punkty. Warto to podkreślić, gdyż wiele zestawień statystycznych dodaje do siebie punkty według reguł obowiązującym w konkretnym sezonie.

Tabela wszech czasów II ligi na stronie zawisza1946.pl aktualizowana jest po każdej kolejce ligowej na bieżąco, podczas trwania rozgrywek. Ma więc charakter dynamiczny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz