czwartek, 11 maja 2023

Kujawsko-Pomorskie futbolowa pustynia ?

Jeżeli ktoś twierdzi, że województwo kujawsko-pomorskie jest futbolową pustynią, to w pewnym sensie ma trochę racji. Kluby pozbawione silnych sponsorów kuleją. Nie mamy żadnego zespołu na poziomie trzech centralnych lig. Za to śmiało można powiedzieć, że nie brakuje nam uzdolnionych zawodników, którzy mają potencjał do grania na najwyższym poziomie. 


Czasami warto rozejrzeć się trochę wokół siebie. W Bydgoszczy trwa projekt odbudowy Zawiszy. Zmagania toczą się na poziomie III ligi. Tymczasem dosłownie w centrum walki o Mistrzostwo Polski znalazł sie wychowanek Zawiszy:

Jakub Łukowski (26 lat). 

Pomocnik z Bydgoszczy rozgrywa, można śmiało tak powiedzieć, sezon życia w barwach ekstraklasowej Korony. Jego zespół z Kielc jest o krok od zapewnienia sobie utrzymania w elicie, a pierwszoplanową rolę w tej drużynie odgrywa nasz wychowanek. Jako jedyny zawodnik tego zespołu zagrał we wszystkich 31 ligowych meczach, w dodatku za każdym razem wychodząc w wyjściwym składzie. Zadziwia rywali przebojowością, szybkością, skutecznym dryblingiem. Ciągnie grę Korony do przodu. Pokazuje cechy dojrzałego pomocnika. Jest trudny do zatrzymania. Nie unika pracy w defensywie.

Na koncie ma już 11 goli, z czego 4 bramki strzelone z rzutów karnych. 


Jego trafinie z rzutu karnego w ostatnim spotkaniu Korony przeciwko świeżo upieczonemu Mistrzowi Polski dało Koronie 3 punkty niezmiernie ważne w walce o utrzymanie. Korona stworzyła szczególnie na własnym obiekcie twierdzę trudną do sforsowania. Nawet Raków nie dał rady pokonać złocisto-krwistych. 
Jakub Łukowski na futbolwliczbach.pl


Jakub był pierwszoplanową  postacią Korony już w poprzednim sezonie walnie przyczyniając się do awansu do Ekstraklasy. Co ciekawe, o miano jednego z najlepszych zawodników naszego regionu  rywalizował wtedy z innym wychowankiem Zawiszy - Hubertem Adamczykiem (25 lat). Rok temu lepsze rankingi notował w Arce Hubert, ale to właśnie Łukowski awansował do elity. 

Zobacz też ranking za poprzedni sezon: Ranking zawodników 2021/22 - kujawsko-pomorskie

Adamczyk ten sezon ma trudniejszy. Walczy z Arką o udział w barażach, ale jego zespół punktuje nieregularnie. 

fot. Maciej Czarniak trojmiasto.pl


W ostatnim spotkaniu Hubert trafił z karnego do siatki rywali, ale to Stal Rzeszów zgranęła 3 oczka. 

Czołówka rankingu zawodników kujawsko-pomorskiego regionu w tym sezonie prezentuje się następująco: 
ranking zawodników kujawsko-pomorskie




Jakub Łukowski w obecnym sezonie odskoczył w rankingu wszystkim rywalom i jest jednym z najskuteczniejszych strzelców Ekstraklasy. 

2.Mateusz Łęgowski (20 lat)


W naszej krejowej elicie prawdziwą furorę robi  Mateusz Łęgowski z Brodnicy. Pomocnik Pogoni Szczecin ma dopiero 20 lat, i w tak młodym wieku wszedł już na poziom przekraczający 3 tysiące rankingowych punktów. To może być jeden z transferowych hitów Portowców. Łęgowski trafił do siatki w ostatnim spotkaniu Pogoni z Legią Warszawa. To zwycięstwo Pogoni przesądziło o tytule Mistrzowskim dla Rakowa.  Można powiedzieć, że karty rozdają zawodnicy z kuj-pomu.


3. Damian Rasak (27 lat).

Bardzo wyrazistą postacią zadomowiną już od lat na poziomie Ekstraklasy jest Damian Rasak z Torunia. Kojarzony z Wisłą Płock pomocnik przeniósł sie zimą do Górnika Zabrze i stał się jednym w ważnych ogniw zespołu Jana Urbana. Górnik zdołał utrzymać się w elicie i może spokojnie przygotowywa się do nowego sezonu. Gola na wagę utrzymania dla Gónika zdobył w meczu z Wartą nie kto inny jak właśnie Damian Rasak. Rasak miał udział już w 6 zwycięstwach Górnika (6-1-2).


Kumulacja tych faktów zainspirowała mnie do pokazania wam sylwetek aktualnie najlepszych polskich ligowców rodem z kujawsko-pomorskiego, a kilka postaci rzeczywiście jest ciekawych. 

4.Maciej Żurawski (22 lata).

Bardzo ciekawą i obiecującą postacią jest kolejny młody pomocnik z Torunia -  Maciej Żurawski. Jego Warta Poznań ciągle zadziwia wynikami zdecydowanie ponad stan, szczególnie klubowego budżetu. Klub bez wielkich gwiazd, bez stadionu,  liczy się w walce o europuchary. To trzeci sezon Warty po awansie - najlepszy z tych trzech.

Piąte miejsce w rankingu zawodników z kuj-pomu zajmuje obecnie

5. Bartosz Wolski(25 lat)

Ten pomocnik z Aleksandrowa Kujawskiego może nie być jeszcze znany szerszej publiczności, bo nie grał jeszcze w Ekstraklasie, ale jego Stal Rzeszów będąca rewelacją I ligi walczy właśnie o awans do elity i kto wie, może niedługo będzie okazja zobaczyć tego chłopaka w Canal+. Grający w I lidze Wolski w wieku 25 przekroczył pierwszy raz w karierze granicę 2 tysięcy punktów rankingowych. To może być materiał na dobrego ligowca, bardzo ciekawe jak potoczy się jego dalsza kariera.

Szóste miejsce w rankingu zajmuje młody obrońca Śląska Wrocław 

6.  Łukasz Bejger (21 lat) 

Golubia-Dobrzynia. Łukasz zaliczył w tym sezonie spadek z Ekstraklasy z drużyną z Dolnego Śląska, ale dla niego osobiście to jest i tak najlepszy do tej pory sezon w życiu. Do końca sezonu może uzbierać 2 tysiące punktów rankingowych. Cała kariera jeszcze przed nim. Ciekawe jak wypadnie w kolejnych sezonach, gdy skończy mu się bonus związany ze statusem mlodizeżowca ? 

7. Maciej Dąbrowski (36 lat). 

Niedawny Mistrz Polski nie gra ostatnio regularnie w spotkaniach Łódzkiego KS-u, ale i tak będzie miał wymierny wkład w powrót łodzian do elity.  W ostatniej kolejce zagrał pełne 90 minut  w prestiżowym meczu z Wisłą Kraków, wygranym 3:2 przez jego zespół. 

Ósme miejsce w rankingu należy obecnie do wspomnianego wyżej 

8. Huberta Adamczyka (25 lat).

 Mialem okazję widzieć go kilka razy w akcji i jestem przeknany, że ciągle ma potencjał na granie w Ekstraklasie. Zresztą, niewiele brakowało, żeby razem z Arką awansował już rok temu. 

9. Filip Kozłowski (27 lat)

z Inowrocławia, który w barwach Skry Częstochowa walczy o utrzymanie w I lidze. 

Pierwszą dziesiątkę zamyka na ten moment  klubowy kolega Kozłowskiego, obrońca, wychowanek bydgoskiego Chemika. 

10. Beniamin Czajka (23 lata).  


W okolicach 13 miejsca rankingu pojawia się grający dla Zawiszy Patryk Urbański. Na koniec sezonu postaram się opublikować ostateczną postać rankingu. Warto zauważyć, że to będzie pierwszy sezon od czasu degradacji Zawiszy do B-klasy, w którym prawdopodnie nawet dwóch zawodników Zawiszy znajdzie się w pierwszej dwudziestce wspomnianego rankingu zawodników kuj-pomu. Drugim ma szansę zostać oczywiście  Maciej Koziara. W okolicach 20-miejsca rankingu robi się już gęsto, więc do końca sezonu będzie ostra rywalizacja. 


Przy okazji, taka dygersja, w tym ranknigu zawodnicy występują indywidualnie, ale trzeba pamiętać, że to jest sport zespołowy. Nikt z tych zawodników nie osiągnąłby niczego bez swoich kolegów, sztabu szkoleniowego, speców od przygotowania motorycznego, masażystów. Piłka to sport zespołowy. Kiedy ktoś wychodzi po statuetkę zazwyczaj właśnie od tego zaczyna podziękowania. Bo tak to naprawdę działa. Często zawodnicy tracą swój ranking jeżeli w danym sezonie znajdą się w zespole, który jako zespół jest nieskuteczny. Może to trochę niesprawiedliwe, ale ważna część bycia piłkarzem sprowadza się do umiejętności tworzenia zespołu, pracowania dla zespołu, bycia częścią mechanizmu. Są zawodnicy, którzy tego nie rozumieją i w efekcie nigdy nie osiągają wyników, na który by wskazywał ich potencjał techniczny czy motoryczny. 


Wysokie -15 miejsce w rankingu zajmuje obecnie kolejny wychowanek Zawiszy - Maciej Kona, walczący z Wisłą Puławy o awans do I ligi. 


W pierwszej piętnastce rankingu znajduje się Bartosz Zalewski, pomocnik Gedanii, wychowanek Sparty Brodnica, o którym pisałem przed spotkaniem Zawiszy z Gedanią. Ten zawodnik ma spory wpływ na dobrą grę beniaminka, który dość niespodziewanie liczy się w walce o awans do II ligi.

Trzy miejsca w pierwszej 20-stce rankingu zajmują zawodnicy Olimpii Grudziądz walczącej o awans do II ligi. Nie są to zawodnicy pochodzący z regionu, ale zgodnie z regułami rankingu prowadzonego od kilkunastu lat automatycznie biorą w nim udział wszyscy zawodnicy klubów z terenu naszego województwa. Ranking obejmuje obecnie tylko nalepsze kluby z regionu grające na poziomie III -ligi. Przez wiele lat baza danych zawisza1946.pl obejmowała także wszystkie kluby z IV ligi, ale przyznaję, że już od ubiegłego sezonu nie jestem w stanie ogarnąć kadr wszystkich IV-ligowców w takiej formie, żeby zapewnić ranking zawodników kuj-pomu do poziomu całej IV ligi. Być może w przyszłości będzie to przywrócone.

Cały ranking zawodników kuj-pomu w sezonie 2022/23 możecie znaleźć pod tym linkiem: 

http://zawisza1946.pl/zawodnicy_ranking_78.php


Myślę, że warto śledzić ten ranking. Ciągle na poziomie centralnych lig pojawiają się nowi, młodzi zawodnicy z kuj-pomu powyciągani z macierzystch klubów w bardzo młodym wieku. Być może już niedługo więcej piłkarskich karier będzie się zaczynało na Gdańskiej. Być może już się zaczęły..... Odbudowa Zawiszy na pewno będzie temu sprzyjać, szczególnie w przypadku awansu niebiesko-czarnych do II ligi. 

Warto nadmienić, że ranking nie obejmuje zawodników z kuj-pomu, którzy wyjechali z kraju i grają za duże pieniądze gdzieś w Europie, a tych oczywiście także nie brakuje. Reprezentacyjny pomocnik z  Bydgoszczy Jacek Góralski, wychowanek Zawiszy, ale też Jakub Piotrowski z Torunia czy  Marcin Listkowski z Rypina zarabiają od dawna w Euro. Będą następni. Na pewno. Sposób w jaki obchodzi się z piłką w wieku zaledwie 20 lat Mateusz Łęgowski plus jego młody wiek powodują, że być może to właśnie on będzie następnym hitem transferowym Pogoni. 


Dajcie znać czy podobał się wam ten tekst i czy chcielibyście częściej czytać podobne materiały o tym co dzieje się w szeroko pojętym otoczeniu bydgoskiego Zawiszy. 


Ten artykuł pierwotnie opublikowany został na moim blogu zawisza1946.pl, ale uznałem, że może kogoś z Was także zainteresować ten materiał. 

Pozdrawiam Mikołaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz