wtorek, 19 grudnia 2017

Nowe rankingi zawodników po jesieni 2017 [Ekstraklasa i I liga - aktualizacja]

Ranking zawodników Ekstraklasy po jesieni 2017.

 
Właśnie ukończyłem prace nad jesiennym rankingiem zawodników Ekstraklasy. Pierwsza dziesiątka po jesieni 2017 roku wygląda następująco:

Pełna wersja rankingu dostępna  jest tutaj i obejmuje 390 zawodników.

Prym wiodą tutaj zawodnicy Górnika Zabrze, co zważywszy na młody wiek tego zespołu nie tylko niespodzianką, ale wręcz sensacją. Zespół, który awansował latem do Ekstraklasy bez większych wzmocnień włączył się do walki o miejsca premiowane występami pucharowymi w Europie. Dwójka zawodników Górnika z pierwszej dziesiątki rankingu: Mateusz Wieteska i Szymon Żurkowski skończyli dopiero 20 lat. Brawo. W takim wieku wykręcić jesienią ponad 3 tysiące punktów rankingowych?  To nie jest częste zjawisko.

O fenomenie Górnika pisałem wcześniej na blogu tutaj

czytaj więcej: Kto stoi za zimową metamorfozą Górnika Zabrze? [ranking zawodników]Mam nadzieję, że w zimie uda mi się napisać kilka tekstów z moim subiektywnym podsumowaniem występów poszczególnych klubów Ekstraklasy. W tej chwili cała energia idzie w przebudowę strony www.futbolwliczbach.pl , którą niebawem udostępnimy.  Na razie na pisanie nie pozostaje wiele czasu. Tym bardziej cieszę się, że dzisiaj się udało.


Ranking I ligowców.

Być może jeszcze ciekawszy dla was jest ranking zawodników I ligi. To właśnie tutaj przecierają szlaki młode wilki. W Ekstraklasie najczęściej nie mają zbyt wiele do powiedzenia. W I lidze istnieje bardzo dobre środowisko do rozwoju piłkarskich umiejętność. Potwierdza  to spora ilość migracji pomiędzy I ligą a Ekstraklasą. I liga nie jest łatwym miejscem do stabilizacji dla klubów, ale za to dla zawodników bardzo stamtąd blisko do Ekstraklasy.

czytaj też: Stabilizacja w I lub II lidze? Mission impossible.

W lipcu 2017 pisałem szerzej o transferach z I ligi do Ekstraklasy. Cały tekst dostępny jest tutaj.

czytaj więcej: I liga, czyli droga na szczyt. Kto się przebije?
Z analizy wynikało, że miejsce w czołowej 50-ce rankingu I ligi w przypadku zawodników w wieku do 27 praktycznie oznaczał prawie nieuchronny awans lub transfer do Ekstraklasy. 
Być może w tym kontekście warto spojrzeć na ranking I-ligowców FutbowLiczbach.pl , który powstał na bazie ich wyników uzyskanych jesienią 2017 roku.

Pierwsza dziesiątka wygląda następująco:


a pełna wersja zawierająca rankingi 404 zawodników dostępna jest tutaj.
Bardzo udane występy beniaminków w Opola, Częstochowy i Niepołomic spowodowały, że te kluby mają swoich przedstawicieli w czołówce zestawienia. Ranking ma charakter indywidualnej wyceny zawodników, jednak jak w każdej grze zespołowej, sukcesów nie da się osiągać samemu. Potrzebny jest zespół. Indywidualne popisy w tym rankingu nie dadzą wysokiej pozycji. Celem jest w piłce wygrywanie i to właśnie indywidualny bilans spotkań każdego zawodnika decyduje o większości punktów.

Ten ranking nie powstałby gdyby nie Sławek z Bytomia, który w jego przygotowanie włożył sporo pracy. Dzięki Sławek.

Ranking II ligowców.

W trakcie przygotowania jest ranking II ligowców. Tutaj podziękowania dla Ewy i Marty. Ranking nie jest jeszcze gotowy, ale jego czołówka nie ulegnie już zmianie i mogę ją poniżej spokojnie zaprezentować jako zapowiedź całości. Mam nadzieję, że do końca roku dostępna będzie całość.


Mam nadzieję, że rankingi zawodników FwL okażą się przydatne do  analizy procesu rozwoju poszczególnych graczy i ich potencjalnej przydatności do budowy zespołów w kolejnej rundzie.

Faktem jest, że co roku zawodnicy z I ligi stają się gwiazdami Ekstraklasy. Obecnie na ustach piłkarskiej Polski jest młodziutki zespół Górnika Zabrze i 2 porażki w końcówce rundy tego nie zmienią. Miło mi, że okazałem się dobrym prorokiem w kwestii Jakuba Świerczoka, który po transferze z GKS Tychy do Zagłębia Lubin nie tylko "dał sobie radę" , czy "wywalczył sobie miejsce w kadrze" Zagłębia, ale stał się jedną z gwiazd Ekstraklasy i z 16 golami bierze czynny udział w walce o koronę króla strzelców, chociaż rywalizacja jest w tym sezonie bardzo mocna.

Jakub Świerczok - ranking www.futbolwliczbach.pl
Jakub Świerczok - ranking www.futbolwliczbach.pl 20171219


Ponad 4 tysiące punktów rankingowych w jednej rundzie, to poziom praktycznie...reprezentacyjny. Świerczok w listopadzie dostał od trenera Nawałki szansę zaprezentowania się kibicom w meczach towarzyskich reprezentacji polski z Meksykiem i Urugwajem. Kariera Świerczoka nabrała tempa. Po poważnych kontuzjach Jakuba (dwukrotnie zerwane więzadło krzyżowe ACL w lewej nodze) nie brakowało kibiców, którzy wątpili w to, że zdoła się on odbudować i wykorzystać swój ogromny potencjał, ale napastnik urodzony w Tychach dokonał tego. Dzisiaj niespełna 25-latek jest jednym  z najskuteczniejszych zawodników Ekstraklasy i być może jednym z poważniejszych kandydatów do transferu w kierunku jeszcze mocniejszej ligi.

Czy w I lidze obecnie grają zawodnicy o takim potencjale? Oczywiście, że tak. Ale nie wiadomo, czy dostaną w ogóle szanse. Sami na pewno macie dobrych kandydatów na gwiazdy Ekstraklasy. Jeżeli wystarczy mi czasu, to niedługo zaprezentuję swoich kandydatów. Jednak już teraz uważna lektura rankingu I-ligowców może pomóc wyłuskać prawdziwe perełki. Czasami wyraźniej je widać gdy spojrzy się rankingi poszczególnych klubów przez pryzmat rankingu zawodnika przeliczanego na ilość boiskowych minut. Sporo zawodników nie występuje jeszcze na boisku w tak dużym wymiarze czasowym, żeby znajdować się w czołówce rankingu, ale dobry wskaźnik rankingu na minutę może być sygnałem, że zawodnik zasługuje na większe obciążenia.

Rankingi zawodników poszczególny klubów dostępne są tutaj i pokazują dokonania gracza na tle swojego zespołu. Tak wygląda przykładowo Bytovia Bytów:

Na powyższym przykładzie widać wyraźnie, że pierwszy młodzieżowiec Bytovii - 20 letni Bartosz Wolski z rankingiem 0.79 punktu na minutę spędzoną na boisku nie odstaje od średniego wyniku  swojego zespołu, co w przypadku młodzieżowców nie jest regułą. W identycznym formacie witryna futbolwliczbach.pl prezentuje rankingi zawodników Ekstraklasy i I ligi. 

Dziękuje za wszystkie sygnały z waszej strony, które świadczą w Waszej sympatii i zainteresowaniu moją pracą. To daje energię do dalszej pracy. Liczę na wyrozumiałość, że tak niewiele piszę na tym blogu. Na swoje usprawiedliwienie mam jedynie to, że cały czas pracuję nad rozwojem algorytmów typujących wyniki spotkań i nad przygotowaniem nowej wersji strony. 
W idealnym świecie pisałbym dla was kilka tekstów dziennie, ale ten świat nie jest idealny. Przynajmniej na razie. ;)

Dziękuję całej ekipie, która wspiera mnie w utrzymaniu modułu typera w kilkunastu polskich i europejskich ligach. Bez was nie byłoby możliwe rozwijanie tego projektu. Obecnie godna polecenia jest szczególnie liga francuska, gdzie algorytm FwL wystawiał typy ze średnim Yield na poziomie 33% w okresie ostatnich 30 dni.  W środę następna kolejka FRA1. Zapraszam.Pozdrawiam MG

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz