wtorek, 6 sierpnia 2019

Czy da się ograć buka przy 12%-owym podatku obrotowym?

Witajcie.  Obecnie w Europie rusza nowy sezon piłkarski. Grają już ligi między innymi w Polsce i w Anglii. W nadchodzący weekend ruszy League 1 we Francji. Cały czas trwają rozgrywki japońskiej J-League, które prognozuje algorytm FutbolwLiczbach.pl

W takim momencie warto się chwilę zatrzymać i zobaczyć jakie są efekty pracy naszych algorytmów.

Patrząc na prognozy głównego algorytmu najlepiej wypada Japonia, jednak nowa generacja robotów, które napisałem późną jesienią 2018 roku sprawiła że spore plusy pojawiają się także w innych ligach.


Najlepszym obecnie z naszych robotów jest Elf18, który w przekroju wszystkich typowanych przez niego lig uzyskuje obecnie ROI +7.76% z 717 typów. Ten robot pracuje od grudnia 2018.

W poszczególnych ligach jego statystyki wyglądają jeszcze lepiej:
  • POL2 (Fortuna 1 Liga) - ROI +16.64% z 72 typów;
  • ANG2 (Championship) - ROI +16.21% z 90 typów;
  • JPN1 - (J-League) - ROI +13.77% z 88 typów;
  • ITA1 - (Serie A) - ROI +13.69% z 137 typów;
  • FRA1 - League 1 - ROI + 9.58% z 78 typów.
W innych ligach wypada to gorzej, ale i tak jest z  czego wybierać. Przy fiskalnych przepisach obowiązujących w naszym kraju, z 12% podatkiem obrotowym, typy z średnim ROI powyżej 12% zaczynają wyglądać interesująco. Są różne promocje buków obniżające wysokość podatku.

Zdaję sobie sprawę z tego, że część użytkowników futbolwliczbach.pl znajduje się w innych krajach, gdzie obciążenia fiskalne są zdecydowanie mniejsze i szanse na regularne zwroty z inwestycji rosną.

Zdaję sobie sprawę, że każdy może napisać sobie na blogu, że ma system, który przynosi kilkanaście procent zysku. Istnieją 2 proste sposoby, żeby się przekonać czy to prawda.

1. Zostań naszym współpracownikiem.

Pierwszy z nich to włączenie się do prac nad rozwojem i utrzymaniem portalu. Wszyscy chłopacy, którzy biorą udział w projekcie FwL otrzymują na maila codziennie (z wyjątkiem niedzieli, bo ten dzień powinien być poświęcony innym sprawom) typy algorytmu Elf18. Obejmują one oczywiście także niedzielne mecze, które są opracowane już w ciągu tygodnia. Każdy z redaktorów FwL ma dostęp do kompletu typów Elfa18, a także do różnych skryptów które ułatwiają samodzielne wyselekcjonowanie najlepszych typów. Faktem jest, że ludzie często sobie lepiej radzą z typowaniem niż roboty, zwłaszcza jeżeli mają dobry dostęp do źródeł danych.

Jeżeli typujesz regularnie i w dłuższej perspektywie czasowej generujesz zysk na poziomie 30 - 40%, to oczywiście typy robotów, które dają ROI na poziomie kilkunastu procent nie są dla Ciebie żadną rewelacją. Chociaż z drugiej strony także mogą posłużyć jako cenna wskazówka gdzie szukać typów do pogłębionej analizy.

To jest zatem pierwszy sposób:
  •  Włączasz się w prace zespołu futbol w liczbach 
  •  poświęcasz pół godziny tygodniowo na pomoc w prowadzeniu wybranej ligi 
  •  otrzymujesz na maila codziennie typy najlepszego robota. 
Jeżeli wykreujemy lepszego robota niż Elf18 w kolejnej fazie prac nad rozwojem platformy, to oczywiście jako członek grupy redaktorów będziesz z tego korzystać.
Obecnie są 2 wakaty do obsadzenia w zespole. Gdyby ilość chętnych osób była większa, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozszerzyć działanie algorytmu na kolejne ligi, które obecnie nie są analizowane z braku mocy przerobowych, a szkoda.

Jeżeli chciałbyś się do nas przyłączyć to po prostu daj mi znać na adres mailowy: futbolwliczbach@gmail.com

lub napisz w prywatnej wiadomości na Facebook FutbolwLiczbach.

2.Wykup za 10 PLN subskrypcję mailową na próbne 28 dni.


Drugim sposobem, żeby się przekonać jak to działa jest wykupienie testowej subskrypcji mailowej. Jeżeli jesteś zainteresowany otrzymywaniem przez miesiąc takich e-maili  jak poniżej, to  przekaż darowiznę na utrzymanie serwera futbolwliczbach.pl w wysokości 10 PLN przy pomocy tego linka

W uwagach wpisz swój login z portalu futbolwliczbach.pl  Aby otrzymywać z serwera automatyczne wiadomości e-mailowe z typami musisz być zarejestrowanym i aktywnym użytkownikiem. Wiadomości będziesz otrzymywał na adres e-mailowy podany i potwierdzony podczas rejestracji na stronie futbolwliczbach.pl

e-mailowe notyfikacje o typach robotów FutbolwLiczbachNie ukrywam, że najlepsze żniwa w mojej ocenie nastąpią w okresie od listopada do stycznia może lutego. Obecny okres, kiedy ligi startują jest ciężki do typowania dla algorytmów statystycznych, jednak w trakcie sezonu jest Japonia. Z każdym tygodniem bardziej wiarygodne będą stawały się typy z polskiej PKO Ekstraklasy, która w najbliższy piątek rozpocznie już 4 kolejkę ligową. Szybkie odpadnięcie z pucharowej rywalizacji 3 naszych zespołów martwi, ale z punktu widzenia ligowej przewidywalności jest korzystne.

Zajmuję się typowaniem od kilkunastu lat. Od jesieni 2016 roku udostępniamy typy algorytmu na platformie futbolwliczbach.pl W tym czasie wielokrotnie zauważyłem prawidłowość, że największe straty ponosi się w okresach gdy człowiek nie ma czasu na rzetelną analizę, nie chce odpuścić i zaczyna kierować się intuicją. Drugi istotny problem to występowanie takiego mniej więcej zjawiska: idzie mi dobrze, system pracuje mniej więcej zgodnie z oczekiwaniami, są wypracowane ładne zyski, to teraz mogę puścić wodze fantazji. Efekt? Zyski szybko zostają skonsumowane przez te puszczanie wodzów fantazji. Praca z typami wymaga w tym kontekście ogromnej samodyscypliny. Są momenty, gdy wydaje się, że teraz już będzie naprawdę dobrze. I właśnie wtedy następuje rozluźnienie i wpadamy w dołek. Wsparcie ze strony algorytmów statystycznych jest cenne, ale nigdy nie zastąpi rzetelnej analizy formy rywali, ubytków kadrowych, kontuzji, kartek, bezpośredniego bilansu zespołów. Najlepsze wyniki wyniki przynosi połączenie tych 2 obszarów, czyli pogłębiona analiza typów wystawianych, jako statystycznie ciekawe. Dlaczego potrzebna jest taka lista? Bo spotkań jest po prostu co tydzień w Europie bardzo dużo i na pewno trudno jest przeanalizować je wszystkie.


Ta lista potencjalnie interesujących spotkań może być dobrym punktem wyjścia do pogłębionej analizy własnej. Jak pokazują statystyki naszego robota Elf18, można próbować w kilku ligach typować zupełnie zdając się na sztuczną inteligencję i też jest statystycznie spora szansa zakończyć zmagania na plusie.

Istnieją sposoby kumulacji zysku przez specyficzne kupony, o których pisałem tutaj:

ROI 114% z 5 kuponów "2z7".Ostatnio przyszła mi do głowy taka myśl, że granie u buków ze średnim zyskiem +12% to działalność patriotyczna ;)  Cały zysk wyciągnięty z kieszeni buka zostanie skonsumowany w końcu przez podatek.
Pewnie spora liczba typerów znajduje się w takiej właśnie sytuacji. Niby generalnie wygrywają, ale jakoś nie przekłada się to na realne dochody. W czasach gdy opodatkowana była dopiero wypłata wygranych środków, można było nimi obracać do woli bez podatku i grając cierpliwie  z kilkuprocentowym zyskiem skumulować jakąś kwotę do wypłaty. To ona dopiero traktowana była jako zysk do opodatkowania. Wydaje się, że było to bardziej uczciwe podejście fiskusa. Obecnie jest to wielokrotnie trudniejsze. Trzeba wiele cierpliwości i systematycznej pracy, żeby osiągać plusy netto na rynku zakładów wzajemnych obarczonym 12% podatkiem obrotowym od każdej pojedynczej transakcji.

Część tej pracy mogą za nas wykonać systemy prognozujące, ale nie ma się co łudzić. To nie jest łatwy kawałek chleba. Jedyną wartością dodaną często okazuje się dobra zabawa i ewentualne pokonanie swoich kolegów w różnej maści prywatnych ligach typerów.

Taką zabawę platforma futbolwliczbach.pl w ubiegłym sezonie zorganizowała dla środowiska kibiców związanych z bydgoskim Zawiszą i jego zgodami.Jeżeli chcielibyście zorganizować własną, odrębną ligę typera, to możemy udostępnić taką platformę także dla innych.

Jeżeli jesteś zainteresowany to po prostu daj mi znać na adres mailowy: futbolwliczbach@gmail.com

Z moich obserwacji wynika, że w typowaniu potrzebne jest skrupulatne planowanie i uznanie, że są okresy w każdej lidze, kiedy warto po prostu odpuścić. Trzeba się nauczyć skupiać na okresach, w których z dużą dozą prawdopodobieństwa spodziewane są obfite zyski. Należy też unikać stawiania na określone kluby, które po prostu nie potrafią sprostać pokładanym w nich nadmiernym nadziejom. Inne kluby, często skromniejsze, potrafią bardzo dobrze punktować i ciągle utrzymywać relatywnie wysokie kursy jak na ich realną siłę. Nie da się typować skutecznie wszystkiego i zawsze. Tą ideę próbuję zaszczepić także kilku moim robotom. Czas pokaże jak skuteczne okażą się te działania. Kilka z nich jest już na plusie i rozwijają się obiecująco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz