poniedziałek, 16 stycznia 2017

Everton Fiorentina Sevilla. Da się wytypować niespodzianki.

Wczoraj algorytm FutbolwLiczbach dobrze spisał się w Anglii, Hiszpanii i we Włoszech:


Algorytm trafnie wytypował między innymi sensacyjne porażki Realu Madryt z Sevillą, Juventusu z Fiorentiną oraz Manchesteru City z Evertonem.

Co ciekawe, inne, profesjonalnie projektowane algorytmy te zdarzenia zdawały się wykluczać. Przykładowo Zulubet.com wygraną Fiorentiny przewidywał z prawdopodobieństwem tylko 15%, wygraną Sevilli z Realem z prawdopodobieństwem 26%, a wygraną Evertonu z prawdopodobieństwem 21%. To pokazuje, że algorytmy prognozujące wyraźnie się od siebie różnią. Wszystkie operują na podobnej bazie faktów (danych), ale potrafią wyciągać wyraźnie różne wnioski.

http://pl.zulubet.com/typy-15-01-2017.html

Nasz algorytm dawał odpowiednio na jedynki Fiorentiny 39%, na Sevilli 44% i Evertonu też prawie 44% i były to najwyższe prawdopodobieństwa w tych meczach.
Jaki wynik padnie w spotkaniu to zawsze jest kwestia otwarta i boisko weryfikuje przedmeczowe analizy, ale w algorytmach na sucho analizujących szanse zespołów fajne jest właśnie to, że bez emocji potrafią wyciągać wnioski i w efekcie wysłać  czytelny sygnał: całkiem możliwa jest dzisiaj porażka Realu Madryt (pierwsza ligowa w sezonie), Juventusu , czy Manchesteru City naszpikowanych gwiazdami o absolutnie topowych wynagrodzeniach. A za takie rzeczy płacą buki zdrowo.

Wczoraj, 16 stycznia algorytm przewidział trafnie 63% wyników spośród 19 spotkań z Anglii (Premier League, Championship), Hiszpanii (La Liga, Segunda Division) i Włoch (Serie A) ze średnim Yield +54%.


Dobrą pracę robi ostatnio algorytm w angielskiej  Championship. Najwyraźniej dostroił się do temperamentu zespołów. W ostatnich 10 kolejka aż 8 razy dawał dodatni Yield  z singli. Niestety przytrafiły mu się także dwie solidne wpadki w kolejkach 19 i 24:


Generowanie bezpiecznych wersji typów 1X, X2, 12, 1DNB czy 2DNB na pozwoliłoby na zmniejszenie tej amplitudy, ale w ostatecznym rozrachunku niekoniecznie się jednak opłaca.


Powodem napisana tego tekstu po dłuższej przerwie jest oczywiście chęć pochwalenia się osiągnięciami algorytmu, ale także wysłanie sygnału, że niedługo kolejne osoby będą mogły przyłączyć się do tego projektu, ale w nieco innej formie. Mam nadzieję, że to będzie fajna wspólna zabawa, a dla nielicznych może nawet coś więcej. Trudno przewidzieć ile czasu zajmie przygotowanie w pełni funkcjonalnego systemu w wersji Beta, pozwalającej zaprosić niektórych z Was do wspólnej zabawy. Aplikacja budowana jest hobbistycznie, więc trudno jest przyspieszyć ten proces. Ale mam nadzieję, że w 2017 roku będzie można ruszyć.

Ostatnio prawie przestałem pisać na tym blogu, ale to wynika z faktu, że trudno to połączyć z rozbudową algorytmów analitycznych i kodu aplikacji. Jeżeli liczyliście na więcej, to proszę o wybaczenie i cierpliwość. Ciągle mam nadzieję, że kiedyś uda mi się znaleźć czas na pisanie tego bloga, bo pomysłów na teksty mam setki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz