czwartek, 22 czerwca 2017

20-latkowie z rezerw Lecha Poznań w walce o II ligę.

Rezerwy Lecha Poznań to dość nietypowy jak na realia polskiej piłki bardzo młody zespół. Gra w III lidze, czyli na czwartym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Od kilku lat usiłuje awansować do II ligi. Rywalizację w tym sezonie zakończył na drugiej pozycji, ustępując pierwszeństwa Gwardii Koszalin. Ale zwycięzcy ligi mają problemy z uzyskaniem licencji na grę w II lidze.Trudno w to uwierzyć, ale liczby nie kłamią. Rezerwy Lecha mają średnią wieku zawodników nieznacznie przekraczającą 20 lat. Jak to możliwe, że rezerwy Lecha skutecznie rywalizują z zespołami, w których średnia wieku zazwyczaj oscyluje wokół 25-26 lat.?

Rezerwy Lecha naszpikowane są reprezentantami Polski w niższych kategoriach wiekowych. Akademia piłkarska Lecha ma wielu świetnie przygotowanych do grania w piłkę wychowanków a także ogromną siłę przyciągania młodych talentów z innych części kraju. Trudno w rezerwach Lecha znaleźć zawodników, którzy nie ocieraliby się przynajmniej o kadrę Polski któregoś rocznika.


Ranking zawodników Lech II Poznań sezon 2016/2017Spójrzmy na liczby:


 • W zeszłym sezonie (2015/2016) średnia wieku rezerw Lecha wyniosła 20 lat i 15 dni (średnia wieku podawana przeze mnie dotyczy zawsze wieku zawodników z dnia meczu i jest liczona jako średnia ważona z uwzględnieniem ilości minut rozegranych przez danego zawodnika w danym meczu)
 •  Najmłodszy wystawiony zespół miał 19 lat i 105 dni. Było to w meczu KKS Kalisz - Lech II wynik 0:1 data  26 wrzesień 2015
 • Najstarszy zespół  - Sokół Kleczew - Lech II Poznań, wynik 0 : 0 , data_meczu - 2015-09-12 średni wiek zawodników w dniu meczu to 21 lat i 77 dni.

 • W obecnym sezonie 2016/2017 średnia wieku rezerw Lecha wyniosła 20 lat i 79 dni 
 • Najmłodszy zespół Lecha II Poznań: Świt Skolwin (Szczecin) - Lech II Poznań, 0 : 1 , data_meczu - 2016-08-13 średni wiek zawodników w dniu meczu to 19 lat i 34 dni. 
 • Najstarszy zespół Lecha II Poznań: Lech II Poznań - Elana Toruń, 1 : 0 , data_meczu - 2016-11-12; średni wiek zawodników w dniu meczu to 23 lata i 224 dni.

Dla porównania:
 • Elana Toruń (III liga):  średni wiek zawodników w całym sezonie to 26 lat i 53 dni.
 • Wda Świecie (III liga), klub często stawiający na młodych: średni wiek zawodników w całym sezonie to 23 lata i 105 dni.
 • Chemik Bydgoszcz (III liga) -średni wiek zawodników w całym sezonie to 25 lat i 200 dni.
 • Puszcza Niepołomice (awans do I ligi) - średni wiek zawodników w całym sezonie to 25 lat/lata i 173 dni.
 • Odra Opole ( awans do I ligi)  - średni wiek zawodników w całym sezonie to 25 lat i 325 dni.
 •  Raków Częstochowa (awans do I ligi) - średni wiek zawodników w całym sezonie to 26 lat i 54 dni.
 • Łódzki KS - (2 miejsce w III lidze) - średni wiek zawodników w całym sezonie to 24 lata i 337 dni. 
 • Widzew Łódź - (3 miejsce w III lidze) - średni wiek zawodników w całym sezonie to 25 lat i 329 dni.
 • Górnik Zabrze - awans do Ekstraklasy - średni wiek zawodników w całym sezonie to 26 lat i 106 dni.
 • Sandecja Nowy Sącz - awans do Ekstraklasy - średni wiek zawodników w całym sezonie to  27 lat i 353 dni.

Te liczby pokazują, że zazwyczaj zespoły walczące o awans są skomponowane jako mieszanka rutyny z młodością. Trudno osiągać awanse z grupą samych młodych zawodników jaką dysponują rezerwy Lecha. Trzeba zatem docenić sportowy wynik tego zespołu.

 • drugie miejsce w tabeli z 65 punktami;
 • największa ilość strzelonych w lidze goli - 71;
 • najwięcej domowych zwycięstw , bilans domowy ( 12-2-3).

O losach awansu rezerw Kolejorza do II ligi zdecyduje zdolność do uzyskania licencji przez Gwardię Koszalin. Działacze mają czas do końca tygodnia na odwołanie się od negatywnej decyzji komisji licencyjnej. Media donoszą, że Gwardia się jeszcze nie poddała, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że piłkarze w Koszalinie zrobili problem władzom klubu i miasta. Gdyby poważnie myślano o awansie, to spotkania jakie teraz się na gorąco odbywają miałyby miejsce kilka miesięcy temu, a obecnie istniałby realny plan modernizacji obiektu, którego stan jest chyba największym problemem. Ciśnie się tutaj jedno słowo na usta: wstyd. Takie traktowanie piłkarskiego sportowego awansu w Koszaline nie buduje dobrej marki tego miasta.

Rezerwy Sevilli jako Sevilla Athletico grają w Segunda Division.


Ewentualny awans rezerw Lecha do II ligi były pierwszym awansem zespołu rezerw do II ligi od momentu jej utworzenia.  Na pewno miałoby to niebagatelny wpływ na podnoszenie poziomu sportowego tych młodych zawodników i możliwość płynnego wprowadzania ich do pierwszego zespołu Kolejorza. W Europie najlepszy przykład zespołu rezerw na wysokim poziomie stanowi chyba Sevilla B grająca na drugim poziomie rozgrywek w Hiszpanii. Zespół ten awansował do Segunda Division w sezonie 2015/2016 i utrzymał się w obecnym sezonie zajmując wysokie 13 miejsce w 22 zespołowej stawce.

Być może Lechowi uda się nawiązać do tego modelu budowania struktury klubu z mocnymi rezerwami.

czytaj też:
Mistrz Polski. Bezradny, zmęczony, bez ikry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz