wtorek, 19 czerwca 2018

Dziesiątka najwyżej notowanych piłkarzy w rankingu Futbolwliczbach.pl

W poprzednich 2 tekstach pisałem o wyróżniających się w Ekstraklasie i Nice I lidze młodzieżowcach.

Młodzieżowcy w Nice I lidze [ranking zawodników U21]
 oraz
Różne oblicza piłkarskiego "stawiania na młodych". Który model jest najbardziej efektywny?


Teraz czas opublikować zwycięzców rankingów futbolwliczbach w obu najwyższych ligach w Polsce.

Zwycięzcy rankingu futbolwliczbach.pl w Ekstraklasie

 
Pierwsza dziesiątka rankingu Ekstraklasy wygląda następująco:

 1.  Carlitos - ranking 7487 puntów, wiek 28 lat, 36 ligowych spotkań, 3197 minut, 24 gole. Król strzelców Ekstraklasy. Ranking na minutę spędzoną na boisku 2.34. Prawdziwy postrach bramkarzy rywali. Bilans spotkań tego zawodnika 15-9-12. Fantastyczny transfer Wisły. W zimie wyceniany na 1.15 mln Euro , obecna wycena będzie na pewno wyższa. Okazało się, że zawodnik pozyskany z 3 ligi hiszpańskiej może być prawdziwą gwiazdą Ekstraklasy. Nie świadczy to najlepiej o jakość Ekstraklasy, za to dobrze świadczy o sztabie Wisły, który postawił na Carlitosa. Umowa z Wisłą do 30 czerwca 2019.
  Carlitos Lopez - napastnik sezonu 2017/2018
  Hat-trick Carlitosa przeciwko Śląskowi Wrocław. Co ważne strzelał regularnie przez cały sezon, najdłuższa jego seria bez gola to 4 mecze, która zdarzyła mu się pod koniec sezonu w rundzie mistrzowskiej. W zeszłym sezonie ranking zawodników Ekstraklasy FwL wygrał Fedor Cernych z wynikiem 6826 punktów , a w sezonie 2015/2016 Nemanja Nicolić z wynikiem 8742 punty. Nicolić z 28 golami i bilansem spotkań 21-10-6 wycisnął w rankingu FwL wynik, którego nie był w stanie powtórzyć nikt przez 2 sezony. Zarówno Nicolić jak i Cernych po wygraniu rankingu Ekstraklasy wkrótce stawali się bohaterami zagranicznych transferów. Ciekawe jak długo Carlitosa uda się zatrzymać w Polsce i jak zostanie oceniana jego wartość na rynku transferowym po tak udanym sezonie.
 2. Igor Angulo - ranking   6758 punktów , wiek 34 lata, 32 ligowe spotkania, 2798 minut, 22 gole. Król strzelców I ligi rok wcześniej, obecnie wice-król strzelców Ekstraklasy. Ranking na minutę spędzoną na boisku 2.42. Bilans spotkań tego zawodnika 13-12-7. Pozyskany przez Górnika Zabrze jeszcze w I lidze, jeden z autorów awansu do Ekstraklasy. W zimie wyceniany na 0.5 mln Euro, obecna wycena nie będzie dużo wyższa ze względu na spadek jego skuteczności wiosną i generalnie wiek. Na pozycji napastnika, na której gra wiek 34 lat nie sprzyja wzrostowi wartości rynkowej. Nawet gdy umiejętności zawodnika rosną, to słabnie szansa korzystnej jego odsprzedaży. Jego piłkarska wartość jest jednak ciągle duża. Rola jaką odegrały jego bramki jest dla Górnika bezcenna. Gole to wygrane, wygrane to pozytywna energia, która w młodym zespole Górnika pociągnęła kilku chłopaków bardzo mocno do góry. 
 3. Krzysztof Piątek - ranking 6625; wiek 22 lata - 1 lipca 2018 skończy 23 lata; 36 spotkań, 21 goli. W zeszłym sezonie ten napastnik byłby z 21 golami królem strzelców Ekstraklasy, ale w tym sezonie konkurencja była bardzo trudna. Najlepszy polski snajper Ekstraklasy. Bilans spotkań 13-10-13. Cracovia po transferze Piątka do FC Genoa zainkasuje 4 miliony Euro. Dwa lata wcześniej zapłaciła za niego Zagłębiu Lubin 0.5 miliona Euro. Młody snajper Cracovii jest kolejnym dowodem, że przy trenerze Michale Probierzu wielu młodych chłopaków eksploduje wręcz talentem. W poprzedni sezonie najlepszy 22 latek w Ekstraklasie, Przemysław Frankowski w rankingu FwL zdobył 6392 punkty, więc nieco mniej przy świetnym bilansie 20-8-7. Zabrakło tylko kilku dodatkowych goli Frankowskiego, żeby na europejskim rynku zyskać kwotę satysfakcjonującą Jagiellonię (8 goli Frankowskiego). Warto zauważyć, że Frankowski grał wtedy także dla Probierza. Dwa lata wcześniej 22-letni Radosław Murawski w barwach Piasta Gliwice wykręcił ranking FwL 6296 punty. Rok później po słabym sezonie Piasta poszedł do Palermo za kwotę 650 tysięcy Euro. W serie B rozegrał 35 spotkań (224 minuty). W ciągu 3 ostatnich sezonów nikt w wieku Krzysztofa Piątka nie osiągnął lepszego rankingu FwL. Mam nadzieję, że Piątek okażę się gotowym do zrobienia kolejnego kroku w górę. Powodzenia. Wartość Piątka przez portal transfermarkt wyceniana była w zimie na 900 tysięcy Euro.
 4. Taras Romańczuk - ranking 6360 punktów. wiek  26 lat, bilans 19-6-8. Defensywny pomocnik Jagiellonii, dostał szansę gry w reprezentacji Polski. Po 3,5 roku gry dla Jagiellonii, w styczniu 2018 jego wartość wyceniana była na  1,1 miliona Euro. Zawodnik ukształtowany, nie stary. Po transferze Jacka Góralskiego do Łudogorca najmocniejszy punkt defensywny w linii środkowej Jagi. Strzelił 5 goli, a 19 wygranych spotkań w barwach Jagi pociągnęło go w rankingu FwL na wysoką, czwartą pozycję. 
 5. Arkadiusz Malarz. ranking 6229 punktów, wiek 37 lat (dla bramkarza to nie problem a często ogromny atut); bilans 21-4-11, 36 spotkań, Mistrzostwo Polski. Jedyny zawodnik z kadry Mistrzów Polski, który znalazł się w pierwszej dziesiątce tegorocznego rankingu FwL. Pewny punkt Legii, uratował wiele punktów dla zespołu. 
 6. Ivan Runje, ranking 6166, wiek 27 lat (dla środkowego obrońcy to często dopiero początek najlepszego okresu w karierze), bilans 20-5-8, 33 mecze, vice Mistrz Polski. W ocenach wielu ekspertów najlepszy środkowy obrońca grający obecnie w Ekstraklasie. 
 7. Marcin Robak, ranking 6077 punktów; wiek 35 lat; 19 goli; bilans 12-11-10. Jego gole pomogły w utrzymaniu Śląska Wrocław. Być może pomogłyby w zdobyciu mistrzostwa przez Lecha Poznań, ale strony nie dogadały się ze sobą rok temu. Lech z Robakiem w składzie rok wcześniej wygrał 20 spotkań. W barwach Śląska Robak wygrał w tym sezonie Ekstraklasy 12 razy.
 8. Chrystian Gytkjaer, ranking 6042 punkty, wiek 28 lat, 19 goli , bilans 16-12-9. Najwyższy ranking liczony na boiskową minutę - 2.49 tego zawodnika to najwyższy wskaźnik w pierwszej 10 rankingu. Strzelał gole co 128 minut, czyli częściej niż Carlitos (co 133 minuty). Dobry nabytek Lecha. Co by było gdyby Lech miał tego zawodnika i jednocześnie nie zrezygnował z Marcina Robaka? Niestety Lech prowadzi politykę, jaką prowadzi. Często ostatnio określana jest mianem minimalistycznej. Być może kiedyś przestanie się pozbywać swoich najbardziej wartościowych graczy lekką ręką i dojrzeje do kolejnych trofeów. Czytaj więcej o Lechu tutaj
 9. Mateusz  Wieteska, ranking 5962 punkty, 21 lat, obrońca Górnika Zabrze, 7 goli, bilans 15-12-7. Jedna z rewelacji Ekstraklasy. Jedyny młodzieżowiec w pierwszej dziesiątce rankingu FwL. W ciągu ostatnich 3 sezonów żaden 21-latek nie zdobył takiej ilości punktów w rankingu FwL w Ekstraklasie. Wieteska urodził się w Warszawie, grał w juniorach i rezerwach Legii. Trudno się dziwić, że po takim sezonie na Łazienkowskiej przypomniano sobie o tym zawodniku, a i jego samego ciągnęło do macierzystego klubu. W barwach Legii będzie miał okazję potwierdzić swoją wartość w eliminacjach Ligi Mistrzów. Jeden z największych wygranych obecnego sezonu i prawdziwe objawienie Ekstraklasy. Oby przejście do Legii nie zahamowało jego rozwoju.  Bardzo wcześnie wszedł na poziom "pucharowy". Teraz czas zrobić następny krok w kierunku Europy. Jak poradzi sobie w pucharach Górnik bez Wieteski? Czytaj więcej o #MateuszWieteska
 10. Damian Kądzior, ranking 5639 punktów, wiek 26 lat, bilans 15-12-9;  bramkostrzelny skrzydłowy Górnika Zabrze (10 goli), jeden z filarów tego zespołu. Górnik poważnie myśląc o występach w pucharach europejskich powinien zatrzymać tego zawodnika w Zabrzu. Klauzula odstępnego w wysokości 400 tysięcy Euro może jednak nie wystarczyć. W maju było głośno o przymiarkach Lech do wykupienia Kądziora z Górnika. Do Zabrza trafił z Wigier Suwałki, gdzie w poprzednim sezonie strzelił 14 goli w I lidze. Stosunkowo późno trafił do Ekstraklasy, ale za to jako pomocnik ukształtowany i dojrzały piłkarsko. Górnik zapłacił za niego 75 tys Euro, a już po pól roku gry w zespole Marcina Brosza wyceniany był w styczniu 2018 roku na 700 tys Euro. Gdyby stało się to ze 2 lata wcześniej, to zapewne nie byłoby problemu ze znalezieniem klubu, który wyłożyłby nawet milion Euro na zawodnika o takich umiejętnościach. #Damian Kądzior

Ranking zawodników Ekstraklasy wg futbolwliczbach.pl sezon 2017/2018

Pełen ranking zawodników Ekstraklasy wyceniający 472 graczy dostępny jest na stronie futbolwliczbach.pl

Zawodnicy na fali wznoszącej


Jest kilku zawodników, którzy poprawili swój ranking FwL w przekroju dwóch ostatnich sezonów.

 • Robert Gumny - ranking 5197 punktów w wieku 20 lat. Lewy obrońca Lecha, którego wartość rośnie modelowo  Napisano o nim wiele. Kształt wykresów dobrze oddaje proces wdrażania tego zawodnika do piłki seniorskiej. W styczniu 2018 wyceniany już przez transfermarkt na 700 tys Euro. ale Lech będzie chciał znacznie lepiej zarobić na transferze Gumnego.
  Robert Gumny - ranking futbolwliczbach.pl
 • Arkadiusz Reca - ranking 4649 punktów, wczoraj skończył 23 lata, skrzydłowy Wisły Płock podpisał właśnie kontrakt z Atalantą Bergamo. Za 4 mln Euro ma przejść do zespołu Serie A od 1 lipca.
  Arkadiusz Reca - ranking futbolwliczbach.pl
 • Damian Szymański - ranking 5220 punktów, Z Bełchatowa trafił do Jagiellonii, ale dopiero w Płocku pokazał taki potencjał, że walczą o niego Spartak Moskwa, Legia i Lech. W Płocku nabrał wartości. W styczniu 2018 22-latek wyceniany był już na 300 tys Euro.
  Damian Szymański - ranking futbolwliczbach.pl
 • Mateusz Szwoch - ranking 4065 punktów, 25-letni ofensywny pomocnik Arki i Legii ciągle na fali wznoszącej. Czy zrobi kolejny krok w barwach Wisły Płock, gdzie właśnie się przenosi? Wartość rynkowa transfermarkt 300 tys Euro. W Płocku piłkarze mają ostatnio świetny klimat do rozwoju. Być może Szwoch zapracuje nawet na zagraniczny transfer do ciekawej ligi? Czas pokaże.
  Mateusz Szwoch - ranking futbolwliczbach.pl
 • Damian Kądzior - ranking 5639 punktów, jego wyróżniać w zasadzie nie trzeba. Najlepiej wyróżnia go zainteresowanie ze strony Dinama Zagrzeb. Kądzior znalazł się w pierwszej 10-ce całego rankingu, Nie tylko poradził sobie w Ekstraklasie, ale stał się jej gwiazdą.
 • Łukasz Kosakiewicz, ranking 2340, 27 letni pomocnik pozyskany przez Koronę z Chojniczanki. Późno trafił do Ekstraklasy, za późno. 
 • Marcin Urynowicz, ranking 1301 rocznik 1996, 22 letni dobrze zbudowany napastnik, jesienią zmiennik, wiosną wychodził w wyjściowym składzie Górnika Zabrze, strzelił 3 gole. Robi ciągłe postępy. Jesień 2018 może należeć do niego. Górnikowi trudno będzie powtórzyć sukces z sezonu 2017/2018. Potrzebne będą do tego nowi bohaterowie. Urynowicz ma jeszcze potencjał rozwojowy i może takim bohaterem zostać.  Myślę, że jesienią odpali na całego.
 • Adrian Danek ranking 1646 punktów. rocznik 1994,  23 latek spadł razem z Sandecją do I ligi, ale wpadł w oko włodarzom Cracovii. Ten prawy napastnik lub obrońca robi stałe postępy. Posmakował gry w Ekstraklasie i wygląda na to, że będzie miał szansę na drugie podejście, tym razem pod Wawelem.


Ranking FwL udostępniany jest podczas rozgrywek na bieżąco. No może w miarę na bieżąco ;)
Zasady są niezmienne i tworzą go sami zawodnicy grający na boisku. Nie wymyślają go eksperci czy managerowie. Już od lipca rusza kolejny sezon Ekstraklasy.  To już będzie IV edycja rankingu Futbolwliczbach w Ekstraklasie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz