sobota, 19 grudnia 2015

Jak oni to robią na Cichej? Ruch Chorzów - 14-krotni mistrzowie.

Ruch Chorzów niezmiennie zadziwia obserwatorów. Bez wielkich pieniędzy, bez nowoczesnego stadionu, a w kolejnym sezonie zbudował silny, jak na polskie realia zespół. Odejście skutecznego Łotysza, Eduarda Visniakovsa nie przeszkodziło chorzowianom zajmować po 2/3 meczów rundy zasadniczej miejsca w czołowej ósemce.

Ruch Chorzów 2015/2016
Jak oni to robią w Chorzowie? Takie pewnie pytanie zadają sobie działacze klubów mających do dyspozycji znacznie większe pieniądze i potencjał.

Na Cichej "od zawsze" była  solidna piłka i tak chyba już pozostanie.

Na kilku młodych zawodników zwracają zapewne uwagę managerowie bogatszych klubów. I chodzi nie tylko o niezwykle skutecznego Mariusza Stępińskiego. Ruch wychował sobie solidnego defensora w postaci Martina Konczkowskiego. Kto rok temu poza Chorzowem słyszał o Patryku Lipskim? A teraz błyszczy. Kamil Mazek, z urodzenia warszawiak, przebijał się do Ekstraklasy przez rezerwy Legii, potem I-ligowy Dolcan, ale postawił na niego Ruch. I się opłaciło. Polityka transferowa prowadzona z wyczuciem, to jest na Cichej słowo klucz.

Ruch Chorzów razem z Górnikiem Zabrze od lat funkcjonują ponadto na szycie bardzo solidnej drabinki szkoleniowej, składającej się z wielu śląskich klubów grających na 3 najwyższych poziomach rozgrywkowych. Takiego zaplecza brakuje w niektórych regionach. Przykładowo w kujawsko-pomorskiem, gdzie mieszkam, oprócz Zawiszy Bydgoszcz i Olimpii Grudziądz jest wielka czarna, piłkarska dziura. Całkowity brak II ligi utrudnia przebijanie się do seniorskiej piłki zwłaszcza młodzieży, która czasami z trudem decyduje się na przeprowadzki do innych ośrodków. Przez kilkanaście lat nie widziano w Bydgoszczy w ogóle Ekstraklasy. Takich regionów jest więcej: opolskie, lubuskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie.

Górny Śląsk to prawdziwe zagłębie piłkarskich talentów,


które od młodego wieku podlegają umiejętnej "obróbce". Warto też docenić, że Ruch w niewielkim stopniu korzysta z zawodników zagranicznych.

Zapraszam do porównania aktualnych rankingów poszczególnych zawodników 14-krotnych Mistrzów Polski z Chorzowa. [Ruch Chorzów 2015/2016]


Średnia wieku zawodników Ruchu z pierwszych 20 kolejek liczona z poziomu daty każdego meczu oddzielnie to 27 lat i 234 dni. To tylko 16 dni młodsza niż Legii Warszawa.
czytaj też:

Jaki jest najmłodszy zespół czołówki Ekstraklasy?

Ligowa czołówka pod względem średniej wieku prezentuje się obecnie mniej więcej tak:

  • Piast Gliwice - 26 lat i 228 dni;
  • Legia Warszawa - 27 lat i 250 dni;
  • Cracovia - 26 lat i 325 dni;
  • Pogoń Szczecin - 25 lat i 335 dni;
  • Lech Poznań - 26 lat i 44 dni;
  • Ruch Chorzów - 27 lat i 234 dni.


Najmłodszy zespół Ruch Chorzów wystąpił w spotkaniu z Jagiellonią przegranym w Białymstoku 2:1 (26 lat i 159 dni) . W derbowym meczu z liderującym Piastem Gliwice Ruch wystawił do tej pory najstarszy zespół (29 i 100 dni) próbując maksymalnie wykorzystać potencjał ligowego doświadczenia, ale skończyło się jak pamiętamy 3:0 dla Piastunek.

Zawodnicy Ruchu zasilili już oczywiście ranking Ekstraklasy, do śledzenia którego serdecznie zapraszam.


Zobacz więcej:

Ranking zawodników Ekstraklasy. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz