sobota, 12 grudnia 2015

Jaki jest najmłodszy zespół czołówki Ekstraklasy?

   
Pogoń Szczecin zajmuje czwarte miejsce w tabeli Ekstraklasy po 19 kolejce. Myślę, że to jest wyśmienity wynik jak na kadrowy potencjał Portowców, którzy w dodatku udanie wprowadzają sporo zdolnej młodzieży do pierwszego zespołu.


Pogoń Szczecin jest bardzo blisko czołowej ósemki. To już kolejny udany sezon klubu ze Szczecina. Dzisiaj zdecydowałem się przedstawić ranking zawodników tego zespołu. Widać w nim kilka zupełnie nowych twarzy:

Pogoń Szczecin - jesień 2015/2016

Pod nieobecność Łukasza Zwolińskiego spowodowaną kontuzją coraz więcej szans na grę otrzymuje w ostatnich tygodniach 17-letni Marcin Listkowski. Brakuje Listkowskiemu jeszcze w dorobku bramki zdobytej w Ekstraklasie, ale potrafi świetnie zachować się pod polem karnym rywala, ma spory luz w rozgrywaniu piłki. Zademonstrował go choćby zagrywając świetną piłkę w Chorzowie do Takafumi Akahoshi, asystując przy jego golu. Listkowski w wieku 17 lat uzbierał już ponad 500 minut w Ekstraklasie i cieszy się niezmiennie zaufaniem trenera Michniewicza. Śmiało może pretendować do miana objawienia Ekstraklasy.


Bardzo dobrze punktuje młodziutki, 20 letni Sebastian Rudol. Bilans spotkań, w których ten młodzian brał udział to 6-2-1. Mimo, że nie strzelił jeszcze żadnego gola daje mu to świetny wskaźnik w rankingu na poziomie 2.21

Dzięki specyficznej konstrukcji w tym  rankingu świetnie mogą zaprezentować się także zawodnicy defensywni, których wkład w wyniki zespołu często pozostaje słabo wyeksponowany.
Rudol już poprzednim sezonie miał bardzo duży wkład w wyniki Pogoni. W końcówce roku odzyskał miejsce  w składzie i w trzech ostatnich spotkaniach pomógł Portowcom w zdobyciu 7 punktów.


22-letni Mateusz Lewandowski jest kolejnym zawodnikiem na dorobku. Dobrze pracuje na boku obrony. W obecnym sezonie rozegrał już ponad 2 tysiące minut.


 Adam Frączczak to jeden z prawdziwych filarów szczecińskiego zespołu. Jego akcje nadają sporo dynamiki Portowcom. Ten zawodnik ma na koncie 4 ligowe gole w sezonie i spośród zawodników Pogoni w rankingu  z 2911 punktami prowadzi. W przeliczeniu na czas spędzony na boisku daje mu to dobry wskaźnik 1.80 punktu na minutę.


 Po ciężkiej kontuzji kolana udanie do gry wraca Patryk Małecki.


Łukasz Zwoliński, rodowity szczecinianin, mimo absencji w ostatnich 5 spotkaniach ciągle pozostaje najlepszym strzelcem Pogoni w tym sezonie. Początek sezonu w jego wykonaniu był piorunujący: trzy bramki w trzech kolejnych meczach stawiały go w gronie kandydatów do rywalizacji o koronę króla strzelców. Szkoda, że kontuzja przeszkadza temu 22-latkowi spokojnie pracować nad rozwojem jego piłkarskich umiejętności. Ranking Zwolińskiego w przeliczeniu na czas gry to 2.11.


Pogoń pokazała już w tym sezonie całą grupę młokosów: Listkowskiego, Piotrowskiego, Obsta, Okuszko, Walskiego i robiła to ze sporym wyczuciem umiejętnie dobierając sposobne momenty. Dzięki temu zajmuje 4 miejsce w tabeli.


Średnia wieku zawodników Pogoni Szczecin w to zaledwie 25 lat i 339 dni.Średnia wieku liczona jest z poziomu daty każdego meczu indywidualnie, proporcjonalnie do ilości minut spędzonych przez poszczególnych zawodników na boisku (średnia ważona).


Najmłodszą jedenastkę Pogoń wystawiła w spotkaniu z Zagłębiem Lubin (0:0) - 24 lata i 320 dni, a najstarszą przeciwko Cracovii przegranym w Krakowie w stosunku 4:1 - 26 lat i 115 dni.


Dla porównania, średnia wieku zawodników czterech czołowych klubów Ekstraklasy wygląda następująco:

  • Piast Gliwice - 26 lat i 228 dni;
  • Legia Warszawa - 27 lat i 250 dni;
  • Cracovia - 26 lat i 325 dni;
  • Pogoń Szczecin - 25 lat i 339 dni.

Kadra Pogoni jest więc równie perspektywiczna, co skuteczna. Szczecinianie są średnio o około rok młodsi od zawodników Piasta i Cracovii, a prawie 2 lata młodsi niż Legioniści.


Warto docenić świetną pracę sztabu szkoleniowego, który bez wielkich pieniędzy dobrze wyselekcjonował zawodników tworzących solidy, ligowy zespół. Trener Michniewicz z pewnością ten okres w swoim trenerskim CV zapisać może do udanych. Potrafi wydobyć z tej grupy zawodników ich najlepsze cechy. Jeżeli Portowcy zachowają tak dobrą skuteczność do końca sezonu, to będą walczyli o udział w europejskich pucharach.

Tylko co z tym stadionem w Szczecinie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz