środa, 28 października 2015

Legia mistrz 2012/2013, czyli budowanie z głową.

Dwa tygodnie temu w tekście Rankingi Mistrzów Polski 2013/2014, czyli Legia w liczbach
prezentowałem rankingi zawodników Legii sprzed 2 sezonów. Polityka kadrowa polegająca na wyprzedaży ważnych zawodników kosztowała Legię utratę mistrzowskiego tytułu w poprzednim sezonie.
Dzisiaj chciałbym pokazać Wam porównanie rankingów zawodników Legii z obu mistrzowskich sezonów 2012/2013 i 2013/2014. To jest zupełnie inna historia. Mistrz się wzmocnił, powtórzył sukces na krajowym podwórku, a jesienią 2014 roku raczył kibiców świetnymi występami w Lidze Europejskiej. Jak wyglądał wspomniany mistrzowski sezon 2012/2013 w liczbach?

Legia Warszawa, ranking zawodników Mistrza Polski 2012/2013; kilknij żeby powiększyć


Trzeba tu zaznaczyć, że niższe rankingi części zawodników wynikają z faktu, że w sezonie 2012/2013 było tylko 30 kolejek. Rok później już 37 i w efekcie aż sześciu zawodników przekroczyło w rankingu barierę 6 tysięcy punktów. W omawianym sezonie tylko jeden - Dušan Kuciak. 

Znacznie bardziej do celów porównawczych nadaje się parametr nazwany w tabeli jako "rank_czas". Jego wartość nie zależy od ilości rozegranych spotkań, tylko zdobyczy punktowych w każdym z nich.
Cały zespół uzyskał ranking 2.46, niewiele różniący się od rankingu Legii z kolejnego sezonu (2.52).
Z grupy zawodników, którzy występowali w dużej części mistrzowskich spotkań najlepsze rankingi indywidualnie uzyskali:




Wiosną 2013 roku udanie do zespołu wprowadziło się kilku kolejnych zawodników, szczególnie:
Młody obrońca pozyskany z Poznania nie uzyskał tak dobrego rankingu jak Dwaliszwili i Jodłowiec, ale umiejętne wprowadzanie młodzieży to przecież inwestycja.
Co warte jest podkreślenia, w zimowym okienku transferowym Legia nie sprzedała żadnego z istotnych graczy. Z zespołu odszedł Jorge Salinas, ale jak pokazuje również ranking, został on trafnie wytypowany jako "słabe ogniwo". Wzmocnienia kadry zwiększyły rywalizację w zespole.

Gdy porównamy sobie ranking obu mistrzowskich sezonów jeszcze lepiej widać wzmocnienia, jakich dokonał stołeczny klub.

Rankingi zawodników Legii w sezonach 2012/13 oraz 2013/14.

W zdobyciu kolejnego mistrzowskiego tytułu nie pomogli już Legii Danijel Ljuboja oraz Artur Jędrzejczyk, jednak poczynione wzmocnienia pozwoliły utrzymać poziom kardy zespołu, a nawet go podnieść.


Legia dominowała w 2013 i 2014 roku, co jesienią 2014 przełożyło się na zdobycie przez Mistrzów Polski prawie 11 punktów w klubowym rankingu UEFA.

Obecnie Legię po niezbyt udanych ruchach transferowych czeka ponowne odtwarzanie potencjału jaki zespół miał jeszcze rok temu. Czy w ostatecznym rozrachunku sprzedaż kluczowych zawodników rekompensuje klubowi z Łazienkowskiej utratę wpływów ze skutecznej gry w Lidze Europy?

czytaj też:
Rankingi Mistrzów Polski 2013/2014, czyli Legia w liczbach

Kibice większości klubów Ekstraklasy od lat przyzwyczajani są do tego, że wyróżniający się zawodnicy w zasadzie automatycznie są transferowani do silniejszych finansowo klubów. Od lat nurtuje mnie jednak pytanie: czy taki sam mechanizm będziemy wiecznie obserwowali także w przypadku najmocniejszych klubów reprezentujących nas regularnie w pucharach europejskich? Czy ten sam mechanizm musi funkcjonować w Legii Warszawa z budżetem 100 milionów PLN?


Mistrz Polski, sezon 2014/2015 - Lech Poznań - ranking zawodników
Mistrz Polski, sezon 2013/2014 - Legia Warszawa, ranking zawodników
Mistrz Polski, sezon 2012/2013 - Legia Warszawa, ranking zawodników  

czytaj też:
Dwa polskie kluby w Lidze Europejskiej ponownie po 4 latach.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz