sobota, 4 czerwca 2016

Test profesjonalizmu klubów czyli 34 kolejka I I II ligi [prognozy wyników].

Ostatnio bardziej pochłania mnie projekt typera dla Japonii i Szwecji. Mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni uda się dostroić algorytm i uzyskać niezłe wyniki prognoz. W tych krajach rozgrywki prowadzone są w systemie wiosna -jesień, sezon jest w całej pełni, więc dane statystyczne stają się coraz bardziej wiarygodne. Dzięki zaangażowaniu kilku osób ten projekt nabiera rozpędu.

 W naszej lokalnej I i II lidze sezon ma się ku końcowi.

Problemy Zawiszy i Nadwiślana z uzyskaniem licencji na grę w I i II lidze w kolejnym sezonie powodują tradycyjne w naszym kraju zamieszanie. Nie wiadomo ile tak naprawdę zespołów spadnie z I i II ligi.


Dzisiaj odbędą się ostatnie mecze w II lidze. Prognozowanie wyników ostatniej kolejki za pomocą algorytmu statystycznego nie ma większych szans na powodzenie. Zespoły spokojne o utrzymanie testują swoją młodzież, co także nie ułatwia określenia prawdopodobieństwa poszczególnych wyników.

Chodzi jednak o zabawę, więc poniżej prezentuję prognozy na spotkania I i II ligi:


34 kolejka II liga
1 [%]x [%]2 [%]
ROW RybnikGryf Wejherowo50,1828,3621,44
BłękitniLegionovia22,6834,942,41
RakówKotwica38,5226,9434,52
Znicz Nadwiślan63,1615,8520,98
PuszczaRadomiak33,1540,5326,3
Polonia BytomSiarka57,7619,6322,59
GKS TychyStal Mielec29,5527,3243,1
Olimpia ZambrówWisła Puławy23,0125,7451,23

Nie są one pomyślne dla GKS-u Tychy, który będzie walczył na swoim stadionie o I ligę. Za rywala będzie miła Stal Mielec, która nie przegrała od 6 spotkań. Trudne zadanie przed gospodarzami, gdyż prawdopodobna jest wygrana Wisły Puławy z Olimpią Zambrów. Licencyjna karuzela powoduje, że także oba kluby mogą bezpośrednio awansować do I ligi. Ma o o grać Siarka Tarnobrzeg. Jedzie do Bytomia, gdzie teoretycznie ma spore szanse wygrać, jednak w Bytomiu nie ma zwyczaju wygrywać.

zobacz więcej: http://dane.futbolwliczbach.pl/typer.php

W I lidze rozsypujący się Zawisza zgłosił jednak do gry kilku juniorów i ma zamiar wybrać się do Sosnowca. Nie może jednak liczyć na taryfę ulgową, bo Zagłębie Sosnowiec pała chęcią rewanżu za wysoką porażkę 6:1 w Bydgoszczy, która miała miejsce w grudniu.
W związku z zamieszaniem licencyjnym na poważnie na pewno zagra GKS Bełchatów i Rozwój Katowice i Pogoń Siedlce.



34 kolejka I ligaI liga1 [%]x [%]2 [%]
WigryOlimpia25,0634,940,02
SandecjaRozwój73,146,8120,03
GKS BełchatówBytovia Bytów14,1732,4553.36
Miedź LegnicaStomil52,2837,739,98
Pogon SiedlceChojniczanka39,3546,813,83
Arka GdyniaChrobry34,5953,9411,45
Zagłebie SosnowiecZawisza49,8317,9732,18
GKS KatowiceWisła Płock33,2933,1833,52

Dla wielu zespołów wyniki tych spotkań nie będą miały kluczowego znaczenia. W mojej ocenie postawa klubów w końcówce sezonu jest dobrą miarą profesjonalizmu.  3 ligowe punkty powinny mieć w każdych okolicznościach swoją wagę.

Testowanie młodzieży ma sens wtedy, gdy jest ona przygotowana do rywalizacji na odpowiednim poziomie i w poważnym klubie nie powinno znacząco osłabiać potencjału zespołu. Czasami powinno nawet go wzmacniać. Zobaczymy jak potraktują 34 kolejkę poszczególne zespoły. Z dużą ciekawością czekam na wyniki.

W 14 kolejkach wiosny w I lidze algorytm trafnie określił prognozę dla prawie 51 % spotkań.
W tej kolejce nie należy jednak jego prognoz traktować zbyt poważnie. 



Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza