niedziela, 14 maja 2017

Bohaterowie Odry Opole - zobacz ranking zawodników.

Odra Opole wraca za zaplecze ekstraklasy. I ligę opuściła po sezonie 2008-2009.
W obecnym sezonie grając w II lidze, co warte podkreślenia  jako beniaminek zapewniła sobie awans na 4 kolejki przed końcem sezonu. Siłę zespołu z Opolszczyzny już niedługo sprawdzą zespoły I-ligowe.Dla większości kibiców piłkarskich w Polsce zespół Odry jest zapewne anonimowy, więc warto rzucić nieco światła na tą grupę zawodników. Chciałbym przedstawić ją tradycyjnie w formie rankingu tworzonego według dokładnie tej samej metodologi, co dla zespołów grających w dwóch najlepszych ligach w kraju. Liczba punktów wynika z ilości minut spędzonych przez zawodnika na boisku oraz od wyniku każdego z tych spotkań. Dla I ligi liczba punktów w rankingach zawodników dzielona jest przez 2 , natomiast dla II ligi przez 4. Bramki są premiowane dodatkowo. Zazwyczaj wysoko w tym rankngu są strzelcy goli, ale jak widać na przykładzie Odry najwyższy ranking może mieć bramkarz, który nie strzelił żadnego gola


Ranking ze grafiki powyżej jest aktualny na dzień 13 maja 2017, natomiast aktualizowany do końca sezonu dostępny będzie pod tym linkiem

Jednym z filarów na których opierała się konstrukcja Odry jest młodzieżowiec w bramce - Tobiasz Weinzettel. Nie jest to nowa koncepcja, żeby obowiązek posiadania młodzieżowca w składzie powierzyć bramkarzowi. Pozycja to odpowiedzialna, ale jak widać da się ją z powodzeniem obsadzić młodzieżowcem pozostawiając sobie większe pole manewru w polu. Tobiasz rozegrał pełne 30 spotkań i zgromadził 1482 punkty.

Bardzo dobrze w rankingu przeliczanym na jednostkę czasu spędzonego na boisku wypadł Szymon Skrzypczak. Grający jeszcze niedawno w Ekstraklasie i I lidze w Górniku Zabrze Skrzypczak udokumentował swoją wartość w II lidze ośmioma golami dla Odry w 11 meczach. Jego ranking w przeliczeniu na boiskowe minuty, to 0.83 przy rankingu zespołu na poziomie 0.60.


Sporo Opolszczyzny w Odrze.


Zespół Odry posiada w swoim składzie kilku miejscowych zawodników. Dobrze to wróży jego przyszłości, bo jak powszechnie wiadomo identyfikacja zawodników z klubem często jest solidnym fundamentem zespołu i szatni. Na pewno będzie komu walczyć dla Odry na I-ligowym froncie.

W województwie opolskim urodziło się kilku zawodników Odry:
  • Tobiasz Weinzettel, bramkarz;
  • Aleksander Kowalski; obrońca;
  • Marek Gancarczyk, pomocnik;
  • Marcin Niemczyk; pomocnik;
  • Dawid Wolny; pomocnik;
  • Bartosz Sobczyński; pomocnik;
  • Mateusz Marzec; pomocnik;
  • Michał Sypek; pomocnik.
Zdecydowaną większość zawodników Odry stanowili zawodnicy urodzeni  w województwach Opolskim oraz dwóch sąsiednich Dolnośląskim i Śląskim.

Wyjątki od tej reguły stanowiło 3 zawodników: Szymon Skrzypczak z Rawicza, Adrian Krysian ze Stargardu oraz Łukasz Winiarczyk z Zamościa.Średnia wieku Odry w obecnym sezonie to 25 lat i 331 dni. Średnią wieku liczę według wieku z każdego dni meczowego osobno, proporcjonalnie do ilości minut spędzonych przez zawodników na boisku. Z tych średnich meczowych wyciągana jest na końcu średnia wieku w sezonie.

Najbardziej doświadczony zespół Odra rzuciła, co nie dziwi, na podbój Radomia w arcyważnym meczu z Radomiakiem 21 kwietnia. Wariant sprawdził się, bo Odra pokonała silnego rywala w walce o awans 1:2. W tym dniu średni wiek zawodników Odry Opole wynosił 27 lat i 49 dni.

Najmłodszy zespół Odry wystawiała przeciwko ROW Rybnik we wrześniu. Średni wiek tego zespołu wynosił tylko 24 lata i 6 dni, czyli był to zespół ponad 3 lata młodszy. Spotkanie zakończyło się również gładką wygraną 2:0 zespołu ze stolicy województwa Opolskiego.

Przebicie się na zaplecze ekstraklasy tak zasłużonego klubu na pewno wywoła sporo wspomnień u zespołów byłych rywali ligowych. Odra Opole na drugim froncie spędziła 22 sezony i według metodologii FwL (każdy wygrany mecz za 3 punkty niezależnie od zasad punktowania panujących w danym sezonie) zajmuje 13 lokatę w tabeli wszech czasów II ligi (obecnie pod nazwą I liga).

kliknij żeby powiększyć - stan na dzień 14 maja 2017
Link do pełnej tabeli wszech czasów II znajduje się tutaj.

Możecie oczywiście śledzić zmiany w tabeli na bieżąco. Tabelę staram się aktualizować po każdej kolejce.

Inwestycje w stadion konieczne.


Kibicom Odry wypada życzyć miłego świętowania. Szampany strzelały już dzisiaj po meczu wygranym 3:2 z Błękitnymi. Jak potoczą się dalsze losy Odry i zawodników świętujących dzisiaj awans? Czas pokaże. W Opolu sporo trzeba jeszcze zainwestować w stadion. Tak naprawdę od tych działań rozgrywających się dzisiaj w kuluarach sporo zależy. Odra z porządnym stadionem może na stałe zagościć w I lidze i jako stolica województwa Opolskigo bez kompleksów i z powodzeniem może walczyć o awans do elity. Ale najpierw trzeba wykonać ogromną pracę przy infrastrukturze. Podobnie jak w Nowym Sączu, któremu poważnie "grozi" awans do Lotto Ekstraklasy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz