czwartek, 25 maja 2017

Raków Częstochowa w I lidze.

Po awansie Odry Opole do I ligi drugim zespołem, który wywalczył promocję okazał się Raków Częstochowa. Gratulacje.
Klub spod Jasnej Góry od 12 sezonów zadomowił się na 3 szczeblu rozgrywek centralnych. Po awansie Rakowa najdłużej grającym nieprzerwanie zespołem II-ligi będzie Stal Stalowa Wola. W sierpniu rozpocznie 8 z rzędu sezon na tym poziomie rozgrywek.

Nie jest to łatwa liga. Wyjazdy dalekie, brak wpływów z transmisji telewizyjnych. Nic dziwnego, że Raków postanowił powalczyć o wyższe cele. Problemem jest na pewno stadion w tym mieście i fakt, że w zasadzie nie widać większych szans na jego przebudowę. Trudno oprzeć się wrażeniu, że władze Częstochowy traktują piłkę nieco po macoszemu. W tej sytuacji piłkarze postanowili nieco podgrzać atmosferę awansem do Nice I ligi, co może i powinno ożywić dyskusję na temat jakości stadionu jakim dysponuje Raków.

O stadionie Rakowa można przeczytać więcej tutajAnalogicznie jak w przypadku zespołu Odry Opole chciałbym przedstawić kadrę zawodników, którzy wywalczyli awans do I ligi:

Raków Częstochowa - ranking zawodników


Kluczem do awansu okazało się utrzymanie zespołu z jesieni praktycznie w całości. Jedynym znaczącym ubytkiem Rakowa w zimowej przerwie był transfer młodzieżowego bramkarza, Tomasza Loski do Górnika Zabrze. Raków nie zmienił jednak koncepcji na młodzieżowego bramkarza i ściągnął do klubu Mateusza Lisa i Kamila Czaple, którzy występowali w bramce wiosną (głównie Lis).

Raków wiosną grał nieco mniej skutecznie niż jesienią, ale swój cel osiągnął. Wiadomo, że grając przeciwko zespołom grającym o awans nie trzeba specjalnie nikogo motywować do walki. W tabeli samej wiosny Raków zajmuje 3 miejsce za Odrą i Puszczą.


Średnia wieku  Rakowa Częstochowa 26 lat i 56 dni.


Średnia wieku zespołu Rakowa na przestrzeni całego sezonu wyniosła 26 lat i 56 dni. Może ona oczywiście ulec jeszcze niewielkiej zmianie w trakcie ostatnich kolejek.
Dla porównania Odra Opole miała po 30 kolejce średnią 25 lat i 331 dni, czyli bardzo zbliżoną.

Najstarszy zespół Rakowa wystąpił 1 kwietnia w spotkaniu z Siarką Tarnobrzeg wygranym 4:2. Średnia wieku zawodników w tym dniu (licząc proporcjonalnie do ilości minut każdego z nich na boisku) wyniosła 27 lat i 149 dni.

Najmłodszy zespół Rakowa zagrał na inaugurację rozgrywek 31 lipca 2016 ( średnia 24 lata i 123 dni)  zremisowanym w Elblągu 2:2. Rozpiętość średniej meczowej Rakowa to ponad 3 lata.


Raków ma w swoim składzie doświadczonych ligowców jak Piotr Malinowski czy Przemysław Oziębała, czy pozyskany wiosną Tomasz Wróbel, ale wprowadził również do I ligi sporo nowych twarzy, którym będzie okazja się już niedługo przyjrzeć choćby podczas transmisji w Polsacie Sport.

Prawdziwą rewelacją przyszłorocznych rozgrywek może być Tomas Petrasek, czeski wieżowiec (199 cm wzrostu), który grając na środku obrony  strzelił 8 goli dla Rakowa. Ten zawodnik w marcu skończył 25 lat, więc wchodzi właśnie w złoty dla stoperów wiek, w którym doświadczenie połączone z dobrymi warunkami fizycznymi zaczyna dawać najlepszą jakość w defensywie. Być może będzie o tym zawodniku jeszcze głośno, bo kontrakt z klubem ma podpisany według portalu  Transfermarkt do 2020 roku.

Siłą Rakowa może być jego właściciel Michał Świerczewski, właściciel firmy X-Kom, który na pewno będzie dążył do budowy lub przebudowy obiektu Rakowa. Stabilna sytuacja finansowa jest dla piłkarskiego klubu fundamentem. Jeżeli fundament solidny, to można cierpliwie budować. Trzeba mieć nadzieję, że właściciel Rakowa łatwo nie da za wygraną. Takich ludzi potrzeba w polskiej piłce więcej.

Jednym z autorów awansu Rakowa jest Trener Marek Papszun prowadzący zespół od ponad roku.

O trzecie premiowane awansem miejsce walczy jeszcze Puszcza Niepołomice z Radomiakiem. Przegrany z tej dwójki zagra w barażach z 15-tym zespołem I ligi. Może to być ktoś z grupy: Stomil, GKS Tychy, Wisła Puławy, Bytovia lub Znicz Pruszków.

Radomiak z najwyższą frekwencją w II lidze, ~2800 widzów na mecz na pewno byłby świetnym nabytkiem dla Nice I ligi. Wszystko zweryfikuje boisko.

Liga frekwencji 2016/2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz