czwartek, 24 września 2015

Frekwencje stadionowe grupy klubów TOP5.

We wcześniej prezentowanym tekście dotyczącym frekwencji stadionowych pokazałem na wspólnym wykresie średnie frekwencje stadionowe 10 klubów z najwyższą frekwencją w ostatnich 10 sezonach.

Jako uzupełnienie tej informacji chciałbym przedstawić na wykresie zmianę w poszczególnych sezonach średniej frekwencji dla pięciu klubów o najwyższych frekwencjach:


średnia frekwencji w sezonach klubów grupy TOP5

Grupę klubów TOP 5 frekwencji w sezonach 2005/06 - 2014/15 stanowiły:
 • Lech Poznań - frekwencja dekady 16,3 tysiąca widzów,
 • Legia Warszawa - 12,9 tysiąca widzów,
 • Wisła Kraków - 12,2 tysiąca widzów,
 • Lechia Gdańsk - 10,5 tysiąca widzów,
 • Śląsk Wrocław - 8,9 tysiąca widzów.
Miejsce Śląska Wrocław w TOP 5 dekady nie wydaje się na ten moment zagrożone przez wysoką frekwencję Korony Kielce. Nie jest również możliwe przeskoczenie Śląska przez Górnika Zabrze, nawet w przypadku szczęśliwego oddania większej ilości miejsc na stadionie w Zabrzu i średniej frekwencji przekraczającej nawet 15 tysięcy. Jednak w dłuższej perspektywie czasu awans Górnika do TOP 5 wydaje się nieuchronny.

Grupa TOP 5 to kandydaci na solidne europejskie kluby, grające z powodzeniem i regularnie w pucharach. Aby kiedyś polskie kluby dorobiły się rzeczywiście solidnej marki w Europie, trzeba jednak jeszcze wiele pracy, także nad frekwencją, przyciąganiem kolejnych grup kibiców. Za nimi idą reklamodawcy, sponsorzy, zainteresowanie mediów, a więc wpływy do klubowej kasy. Kasa pozwala podnosić jakość sportową I zespołu i obejmować szkoleniem coraz większą grupę wychowanków.

TOP 10 klubów według ligowych frekwencji.


Dla porównania wydzieliłem również grupę klubów TOP 10 frekwencji. Na wykresie przedstawiona jest średnia również dla tej grupy w poszczególnych sezonach.

Grupa TOP 10 w analizowanym okresie 10 sezonów 2005/06 - 2014/15 uzupełniana jest przez:

 • Korona Kielce - frekwencja dekady 8,3 tysiąca widzów,
 • Górnik Zabrze - 7,5 tys. widzów,
 • Ruch Chorzów - 6,6 tys. widzów,
 • Zagłębie Lubin - 6,1 tys. widzów,
 • Jagiellonia Białystok - 5,8 tysiąca widzów.

O miejsce  w TOP 10 powalczy na pewno:
 • Cracovia - 5,7 tysiąca,
 • Pogoń Szczecin - 5,6 tysiąca.
Jednym z kandydatów do TOP 10 może być Arka Gdynia (5,8 tys z dekady) ale wyłącznie w przypadku awansu do Ekstraklasy.

Potencjał na TOP 10 ma z pewnością także Zawisza Bydgoszcz, ale wyłącznie w przypadku zakończenia bojkotu przez kibiców i awansu klubu do Ekstraklasy, a także GKS Katowice, Piast Gliwice dysponujący dobrą drużyną i nowoczesnym stadionem. Trudno w tym momencie powiedzieć na co stać Podbeskidzie. Moim zdaniem docelowo na TOP 15.

Wysokich frekwencji spodziewać się można również w Łodzi na stadionach Widzewa czy ŁKS-u, jednak dopiero po zbudowaniu stadionu w przypadku Widzewa oraz w awansu do Ekstraklasy w obu przypadkach.

Trudno powiedzieć na co docelowo stać Stal Mielec, GKS Tychy czy Polonię Warszawa. Bieżące zmiany w aktualnej lidze frekwencji bieżącego sezonu mogą państwo śledzić TUTAJ.

Prowadzi Legia, na drugim miejscu już Jagiellonia, Lech dopiero trzeci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz