Jako uzupełnienie tej informacji chciałbym przedstawić na wykresie zmianę w poszczególnych sezonach średniej frekwencji dla pięciu klubów o najwyższych frekwencjach:
średnia frekwencji w sezonach klubów grupy TOP5 |
Grupę klubów TOP 5 frekwencji w sezonach 2005/06 - 2014/15 stanowiły:
- Lech Poznań - frekwencja dekady 16,3 tysiąca widzów,
- Legia Warszawa - 12,9 tysiąca widzów,
- Wisła Kraków - 12,2 tysiąca widzów,
- Lechia Gdańsk - 10,5 tysiąca widzów,
- Śląsk Wrocław - 8,9 tysiąca widzów.
Grupa TOP 5 to kandydaci na solidne europejskie kluby, grające z powodzeniem i regularnie w pucharach. Aby kiedyś polskie kluby dorobiły się rzeczywiście solidnej marki w Europie, trzeba jednak jeszcze wiele pracy, także nad frekwencją, przyciąganiem kolejnych grup kibiców. Za nimi idą reklamodawcy, sponsorzy, zainteresowanie mediów, a więc wpływy do klubowej kasy. Kasa pozwala podnosić jakość sportową I zespołu i obejmować szkoleniem coraz większą grupę wychowanków.
TOP 10 klubów według ligowych frekwencji.
Dla porównania wydzieliłem również grupę klubów TOP 10 frekwencji. Na wykresie przedstawiona jest średnia również dla tej grupy w poszczególnych sezonach.
Grupa TOP 10 w analizowanym okresie 10 sezonów 2005/06 - 2014/15 uzupełniana jest przez:
- Korona Kielce - frekwencja dekady 8,3 tysiąca widzów,
- Górnik Zabrze - 7,5 tys. widzów,
- Ruch Chorzów - 6,6 tys. widzów,
- Zagłębie Lubin - 6,1 tys. widzów,
- Jagiellonia Białystok - 5,8 tysiąca widzów.
O miejsce w TOP 10 powalczy na pewno:
- Cracovia - 5,7 tysiąca,
- Pogoń Szczecin - 5,6 tysiąca.
Potencjał na TOP 10 ma z pewnością także Zawisza Bydgoszcz, ale wyłącznie w przypadku zakończenia bojkotu przez kibiców i awansu klubu do Ekstraklasy, a także GKS Katowice, Piast Gliwice dysponujący dobrą drużyną i nowoczesnym stadionem. Trudno w tym momencie powiedzieć na co stać Podbeskidzie. Moim zdaniem docelowo na TOP 15.
Wysokich frekwencji spodziewać się można również w Łodzi na stadionach Widzewa czy ŁKS-u, jednak dopiero po zbudowaniu stadionu w przypadku Widzewa oraz w awansu do Ekstraklasy w obu przypadkach.
Trudno powiedzieć na co docelowo stać Stal Mielec, GKS Tychy czy Polonię Warszawa. Bieżące zmiany w aktualnej lidze frekwencji bieżącego sezonu mogą państwo śledzić TUTAJ.
Prowadzi Legia, na drugim miejscu już Jagiellonia, Lech dopiero trzeci.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz