piątek, 12 lutego 2016

Młodzieżowcy w Ekstraklasie [ranking jesień 2015]

 Młodzieżowcy w Ekstraklasie

Ten ranking piszą swoimi nogami zawodnicy. Zasady są proste. Trzeba wywalczyć sobie miejsce na boisku i wygrywać mecze, co jest w sumie podstawowym celem w piłce nożnej. Dodatkowe bonusy za strzelone gole.

Ranking młodzieżowców U21, stan po jesieni 2015

W I czy II lidze obowiązuje regulaminowa konieczność wystawiania w składzie młodzieżowców. W obecnym sezonie są to zawodnicy z roczników 1995 i 1996. Trudno zatem czasami ocenić czy młodzieżowiec w I lidze gra dlatego, że jest świetny, czy dlatego, że jeden taki młodzian na boisku musi się pojawić. Pojawianie się młodzieżowca w składzie zespołu w Ekstraklasie nie wynika w żaden sposób z regulaminu, lecz z decyzji sztabu szkoleniowego lub takiej właśnie polityki kadrowej klubu.

ranking młodzieżowców Ekstraklasy według regionu urodzenia
Co ciekawe, dorobek młodzieżowców pogrupowany według regionu ich urodzenia mocno odbiega od
regionalnej charakterystyki całej populacji zawodników grających w Ekstraklasie.

Region Kujawsko-Pomorski, który w globalnym ujęciu wypada bardzo blado, okazuje się mieć niezły narybek (Listkowski z Rypina, czy Linetty urodzony w Żninie). Łódzkie ma w Ekstraklasie jednego młodzieżowca, Mariusza Stępińskiego z Sieradza, którego ranking jest dwa razy wyższy niż czterech młodzieżowców z województwa Śląskiego.


W podziale na kluby dorobek młodzieżowców wygląda tak:

ranking młodzieżowców Ekstraklasy według klubów


Zawodnicy z roczników 1995 i młodsi grający jesienią w Ekstraklasie, to łącznie z juniorami przedstawionymi w poprzednim wpisie grupa 62 zawodników.  W tym gronie jest siedemnastu juniorów starszych.

Ranking młodzieżowców Ekstraklasy [jesień 2015].

Ranking młodzieżowców Ekstraklasy [U21] FutbolwLiczbach.pl

Wygodniej będzie Wam na pewno zobaczyć cały ranking obejmujący 62  młodzieżowców korzystając z tego skryptu. Skrypt będzie na bieżąco aktualizowany po każdej kolejce ligowej w przeciwieństwie do screena zamieszczonego powyżej. Link do tego skryptu jest dostępny w zakładce Rankingi Zawodników tego bloga.
 
Najlepszy z młodzieżowców przekroczył jesienią granicę 3 tysięcy punktów w naszym rankingu.
To Mariusz Stępiński z Ruchu Chorzów (ranking 3262, 1399 minut, 2,33 punktu na minutę).

czytaj więcej: Jak oni to robią na Cichej? Ruch Chorzów - 14-krotni mistrzowie.

Forma Stępińskiego i świetna skuteczność (11 goli w Ekstraklasie)  nie uszły uwadze Adama Nawałki. Nie mogło być inaczej. Udanie zaprezentował się w kadrze A Polski Bartosz Kapustka. Mimo słabszych ligowych występów w Lechu do reprezentacji kraju powoływany był również Karol Linetty.

Kolejnych 5 młodzieżowców przekroczyło granicę 2 tysięcy punktów w rankingu:

 • Bartosz Kapustka (Cracovia) rank 2448;
 • Bartłomiej Drągowski (Jagiellonia) rank 2403;
 • Marko Marić (Lechia Gdańsk) 2403;
 • Sebastian Rudol (Pogoń Szczecin) 2122;
 • Przemysław Frankowski (Jagiellonia) 2005.
Kolejna  8 przekroczyła barierę tysiąca punktów w rankingu:

 • Karol Linetty (Lech Poznań) ;
 • Krzysztof Piątek (Zagłębie Lubin) ranking 1819, 1013 minut 1.80 punktu na minutę (6-6-5);
 • Jarosław Kubicki (Zagłębie Lubin);
 • Marcin Cebula (Korona Kielce);
 • Marcin Listkowski (Pogoń Szczecin) ;
 • Maciej Urbańczyk (Ruch Chorzów);
 • Karol Świderski (Jagiellonia) ;
 • Paweł Stolarski (Lechia Gdańsk).

Z tej grupy wyróżniłem Krzysztofa Piątka urodzonego w Dzierżoniowie grającego w Zagłębiu Lubin z racji bardzo dobrych statystyk w przeliczeniu na czas spędzony na boisku i bardzo dobry bilans spotkań z jego udziałem, co zaowocowały wskaźnikiem na poziomie 1.80 punktu na minutę.

W ranking znajduje się po jesieni 62 młodzieżowców, ale pierwsza piętnastka odpowiada za 75% zdobytych w rankingu punktów. Reszta głównie obserwuje na czym polega Ekstraklasa, chłonie atmosferę szatni, podgląda starszych kolegów. To też ma swoją wartość. Czasami zawodnicy zmagają się z kontuzjami, które robią im sporą dziurę piłkarskim CV. Ale to jest wpisane w ten zawód. Maciej Urbańczyk mógłby śmiało podwoić swój ranking jesienią gdyby nie poważna kontuzja zerwania więzadła krzyżowego ACL, która wyłącza zawodnika na 7-9 miesięcy. Są przykłady graczy, którzy wracają na boisko po nawet 5 miesiącach rehabilitacji po rekonstrukcji więzadła ACL, ale osobiście uważam ich za ryzykantów.

Zachęcam Was do śledzenia  wiosną rankingu młodzieżowców na bieżąco. Po każdej kolejce ligowej mogą w nim następować spore przetasowania.


Średni wiek zespołów Ekstraklasy.We wcześniejszych spisach na temat rankingów zawodników poszczególnych klubów prezentowałem średni wiek zawodników klubów. Niektóre z nich mimo sporego udziału zawodników młodych, jak Pogoń, Lech czy Jagiellonia uzyskały niezłą pozycję w tabeli na koniec jesieni. Lider z Gliwic grał również zespołem młodszym niż średnia Ekstraklasy wynosząca 27,5 roku.

Górnik Łęczna i Termalica stawiając na doświadczenie uzyskały miejsce w środku tabeli.

Lechia Gdańsk grając relatywnie młodym zespołem ociera się po 21 kolejkach o strefę spadkową.

Wisła, Śląsk i Górnik Zabrze mimo korzystania z usług wielu doświadczonych  graczy uzyskały wyniki po prostu słabe i mają chyba najwięcej powodów do przemyśleń swojej polityki kadrowej.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz