poniedziałek, 8 lutego 2016

Korona wróci na tarczy ze Szczecina w przyszły poniedziałek?

Korona Kielce 79% punktów (19 na 24) zdobyła na wyjazdach. 

Zdarzają się co jakiś czas w Ekstraklasie drużyny bardzo skuteczne na wyjazdach. Jednak klub który zdobywa 79% punktów na wyjazdach to prawdziwa zagadka dla kibiców i obserwatorów.

Ale ten sezon taki właśnie jest:

  • Korona Kielce - 79,19% punktów na wyjazdach;
  • Podbeskidzie  - 76,19%  punktów na wyjazdach;
Na wyjazdach  relatywnie dobrze punktują również w obecnym sezonie:
  • Wisła Kraków - 56,52 % punktów na wyjazdach;
  • Pogoń Szczecin - 52,78 % punktów na wyjazdach;
  • Legia Warszawa - 52,50 % punktów na wyjazdach;
Takie zespoły jak obecnie Korona to spore utrapienie dla obstawiających wyniki spotkań. Chyba, że ktoś ma szczególnie dobrą intuicję, albo dobrze obserwuje aktualne trendy. To może wygrywać znacznie poważniejsze pieniądze. Ale i tak poruszać się musi w obszarze sporego ryzyka.
Można by tu zadać tradycyjne pytanie: JAK ŻYĆ?

W poprzednich sezonach najwięcej procentowo punktów na wyjazdach zdobywały następujące kluby Ekstraklasy:

  • 2014/2015 - Górnik Zabrze 46,81% punktów na wyjazdach;
  • 2013/2014 - Cracovia 50,00% punktów na wyjazdach;
  • 2012/2013 - Lechia Gdańsk 63,13% punktów na wyjazdach;
  • 2011/2012 - Łódzki KS 62,50% punktów na wyjazdach;
  • 2010/2011 - Śląsk Wrocław 46,94% punktów na wyjazdach;

Co ciekawe, Korona Kielce w sezonie 2012/2013 zdobyła tylko 13,89% punktów na wyjazdach.


Wracając do obecnych rozgrywek chciałbym przedstawić ranking zawodników Korony Kielce:

Korona Kielce, Ekstraklasa 2015/2016, ranking zawodników


 Najwyższe, 68 miejsce spośród zawodników Korony w  rankingu zawodników Ekstraklasy po jesieni 2015 zajmuje Vlastimir Jovanović (2403 punkty, 1,27 punktu na minutę). Ten pomocnik nie zdobył żadnego ligowego gola dla Korny,  ale wystąpił we wszystkich ligowych spotkaniach Korony w pełnym wymiarze czasowym i miał największy udział jej wynikach.

Jedno mniej spotkanie rozegrał drugi w rankingu Kamil Sylwestrzak, który pauzował za 4 żółte kartki. Ominęło go tym sposobem wygrane spotkanie z Górnikiem.

Mieszanka rutyny z młodością.


Średnia wieku zespołu Korony z ligowej jesieni 2015 jest bardzo zbliżona do średniej całej ligi i wynosi 27 lat i 184 dni:

Średni wiek zespołów Ekstraklasy [jesień 2015]

Jedynym zawodnikiem pochodzącym z regionu Świętokrzyskiego, który mieści się w gronie 11 zawodników z największą liczną minut jest Marcin Cebula. Zdolny pomocnik ze Staszowa znajduje się wysoko, w pierwszej dziesiątce rankingu młodzieżowców grających w Ekstraklasie. Jego wynik 1401 punktów w rankingu ( 1,39 punktu na minutę)  daje mu 10 miejsce na liście. Tutaj uprzedzam nieco fakty, bo ten ranking nie został jeszcze opublikowany. W tym tygodniu postaram się go zamieścić na Futbol w Liczbach.
Tak jakoś już jest, że wyczyny naszej młodzieży kręcą nas podwójnie. Jeżeli są to chłopacy z regionu, w którym grają, to już emocje na trybunach sięgają zenitu gdy taki młodzian wyrasta na naszych oczach na ważne ogniwo w naszej drużynie.

W szesnastce Korony Kielce zmieścił się nam jeszcze Michał Przybyła z Buska Zdrój (rocznik 1994). Rozpoczął sezon świetnie, później dostawał mniej szans na grę, a jak już to najczęściej w roli zmiennika. Mimo to ma średni ranking (1,57) wyższy niż średnia zespołu 1.35 punktu na minutę.
Obaj młodzi zawodnicy z regionu wprowadzani są do gry ostrożnie, z głową i nie obniżają piłkarskiej jakości na boisku.

Frekwencja w Kielcach.


Mecze  w Kielcach przyciągają w ostatnich latach widownię rzędu 6-10 tysięcy. W lidze frekwencji obecnego sezonu Korona zajmuje 8 miejsce ze średnią na poziomie 6,8 tysiąca widzów.
Średnia frekwencja z minionych 10 sezonów daje Koronie 6 miejsce w kraju.

czytaj więcej: 
Średnie frekwencje na stadionach 2005-2015, Polska [wykres]


Mecze w Kielcach przyciągają średnio około 4% populacji stolicy Świętokrzyskiego.
Większość klubów z grupy TOP 10 ligowych frekwencji takiego wskaźnika może Koronie jedynie pozazdrościć.
Dla porównania, średnia Legii Warszawa w stosunku do populacji Warszawy czy średnia Wisły w relacji do populacji Krakowa to zaledwie około 0,75%.
Mam nadzieję, że działacze Korony nie spoczną na laurach i będą walczyć o średnią pięciocyfrową, ale tak czy inaczej za dotychczasową pracę na rzecz budowania frekwencji w mojej ocenie Koroniarzom należą się słowa uznania.Korona wróci ze Szczecina na tarczy?


W nadchodzących miesiącach Koronę czeka kolejny twardy bój o utrzymanie się w piłkarskiej elicie. Różnice punktowe pomiędzy 8 a 16 zespołem w tabeli Ekstraklasy to zaledwie 4 punkty. W grze pozostaną tylko najtwardsi. Początek ligowych zmagań już za kilka dni.

Mimo świetnych wyjazdowych zdobyczy Korony w tym sezonie mój algorytm nie wypowiada się zbyt optymistycznie dla Korony przed wyjazdem tego zespołu na mecz do Szczecina. Stadion "Portowców", to jedno z najmniej gościnnych miejsc w kraju  tym sezonie,
Szansę na wyjazdowe zwycięstwo zespołu z Kielc algorytm określił tylko na niecałe 17%. Prawie 50% szans widzi na zwycięstwo gospodarzy. Na pocieszenie dla kibiców Korony mogę tylko napisać, że  piłka jest w ogóle w małym stopniu przewidywalna :) , a bezpośrednio po 2-miesięcznej przerwie w rozgrywkach i okienku transferowym piłka jest jeszcze mniej przewidywalna niż zazwyczaj.Pogoń - Korona;  typowanie na 15 lutego 2016 futbolwliczbach.plMoim marzeniem jest zbudowanie całkowicie nowego, samodzielnie uczącego się  algorytmu typowań opartego na mechanizmach sztucznej inteligencji (na razie bazuje na pewnej macierzy wskaźników wyznaczonych doświadczalnie przez kilka lat), jednak w ramach skromnych ilości wolnego czasu jaki posiadam nie jest to na razie możliwe. Może kiedyś, na emeryturze :)


Korona Kielce jest jednym z najbardziej stabilnych polskich klubów piłkarskich na przestrzeni ostatniej dekady. Obecnie kojarzona jest w walką o utrzymanie, ale w ujęciu dekady Korona to szósta piłkarska siła w kraju.

ranking polskich klubów - dorobek ostatniej dekady

Jeżeli chcecie być szybko informowani o pojawieniu się nowych tekstów to zapraszam do polubienia profilu Facebooka lub zapisania się na subskrypcję mailową (na pasku bocznego menu po prawej stronie).


FutbolwLiczbach na Facebook'u

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz