wtorek, 23 lutego 2016

Yield 99,8% w 2 tygodnie? Nie bierzcie tego na poważnie :)

Kolejka Ekstraklasy nr 23 okazała się, tak jak przewidywałem, znacznie trudniejsza do rozgryzienia niż poprzednia. Sporo mocnych zespołów grało na wyjazdach z zespołami teoretycznie słabszymi. A to równoważy szanse i powoduje, że o wyniku decydują niuanse: dyspozycja dnia zawodnika, błysk geniuszu trenera, czy jeden błąd, który otwiera mecz na korzyść jednej ze stron.

Mimo to udostępniłem Wam typowania mojego algorytmu, bo to nie jest żadna sztuka typować  wtedy gdy jest łatwo.

czytaj też: Typy na 23 kolejkę Ekstraklasy [19-22 luty 2016]

Z ośmiu spotkań Ekstraklasy udało się tym razem poprawnie wytypować 3 rozstrzygnięcia. Ale za to jakie!

Zwycięstwo Korony z Lechią w czwartek można było typować w okolicach kursu @3.8, za remis Termaliki z Cracovią płacono w granicach @3.3, a jak ktoś się pospieszył, to za podbicie Lubina przez Legię Warszawa można było zgarnąć nawet do 2 zł za każdą postawioną złotówkę.

Przy założeniu, że na każdy z ośmiu meczów kolejki postawilibyśmy oddzielnie równą kwotę to sumaryczny wskaźnik Yield kolejki 23 wyniósł 13,75%.
Gdy postawić w ten sposób pieniądze wygrane a analogiczny sposób w kolejce nr 22, gdzie Yield wyniósł aż 75,63%, to sumaryczny Yield z takiej inwestycji przyniósłby zatem 99,77%, czyli podwojenie kapitału początkowego.
Ktoś kto rok czeka na otrzymanie z lokaty kilku procent powie, że to jest gigantyczna przebitka. Ale jest to też gigantyczne ryzyko. Zawsze pamiętajcie o tym. Zdarzają się kolejki, w których trafią się same pudła. Tak jak pisałem wcześniej z wieloma typami mojego algorytmu się wewnętrznie, intuicyjnie nie zgadzam.

Piłka jest zupełnie nieprzewidywalna. 

Może to zdanie dziwnie brzmi po trafnym przewidzeniu 10 z 16 rozstrzygnięć spotkań w pierwszych dwóch kolejkach piłkarskiej wiosny, ale taka jest prawda. Zajmuję się  tworzeniem tego algorytmu od 2008 roku i te lata nauczyły mnie pokory.
W futbolu jest mnóstwo niespodzianek. W futbolu gdzie możliwe są także remisy, a więc 3 rozstrzygnięcia szanse na porażkę w typowaniach są spore. Zobaczcie taki przykład. Algorytm typuje zwycięstwo Piasta  na 45%, pozostałe dwa rozstrzygnięcia znacznie niżej. Nic tylko stawiać na Piasta. Ale z drugiej strony można spojrzeć inaczej. Łączne prawdopodobieństwo, że Pogoń odbierze Piastowi jakieś punkty jest większe niż zwycięstwo Piasta i wynosi prawie 55%. A patrząc na prawdopodobieństwa remisu i wygranej gości są prawie równe :)

Prawda, że w tej sytuacji nic nie jest takie oczywiste? :)
A jak można skomentować porażkę rozpędzonego Lecha w Bielsku-Białej? No właśnie. To jest najpiękniejszy sport, w którym często wola walki, determinacja i taktyczna dyscyplina biorą górą nad pewnością siebie świetnych technicznie gwiazd. Za to kochamy futbol. I za to kochają go też bukmacherzy ;)

Poniżej prezentuję wynik typowania 23 kolejki. Kolorem zielonym zaznaczone są rozstrzygnięcia, które pokryły się z typami, którym algorytm FutbolwLiczbach przypisał najwyższe prawdopodobieństwa.
1 [%]x [%]2 [%]wynik
JagielloniaŚląsk32,8527,5539,582 : 1
Piast GliwicePogon Szczecin45,2426,2728,470 : 0
Korona KielceLechia Gdańsk48,288,1343,584 : 2
TermalicaCracovia30,7235,6633,61 : 1
PodbeskidzieLech Poznań18,9531,9249,114 : 1
Zagłębie LubinLegia Warszawa19,1521,4659,381 : 2
Górnik ZabrzeRuch Chorzów29,3844,9525,660 : 2
Wisła KrakówGórnik Łęczna42,1422,8335,011 : 1

Remis Termaliki z Cracovią był dużym sukcesem gospodarzy zważywszy na dysproporcję potencjału kadrowego, którą oceniam obecnie na poziomie 157,03% na korzyść zespołu z Krakowa.
Przewaga czystej kadrowej siły Lecha (bez uwzględnienia pozostałych czynników) nad Podbeskidziem (139,48%) była w mojej ocenie mniejsza niż w przypadku pojedynku zespołów z Małopolski

Zwycięstwo Korony było jedną z największych niespodzianek, co widać po kursie tego spotkania:


Więcej płacono tylko za porażki Lecha i Wisły.
Stawiając na zwycięstwo Korony w meczu z Lechią trzeba było zakładać pokonanie przez gospodarzy znacznie silniejszego kadrowo w tym dniu zespołu Lechii (~123,75%).

Typowanie wyników spotkania derbowego to czyste szaleństwo, bo ogromne emocje jednych zawodników usztywniają, innych uskrzydlają. Derby to szaleństwo w czystej postaci. Adrenalina zaaplikowana w dawce przekraczającej wszystkie dopuszczalne normy. Mecz w Zabrzu także mógł się skończyć każdym wynikiem. Tym razem nieco silniejszy kadrowo Ruch (w mojej ocenie ~126,68%) cieszył się z 3 punktów.

Średnie stawki bukmacherów za rozstrzygnięcia 23 kolejki.


O skali trudności w typowaniu 23 kolejki świadczy fakt, że za wyniki, które padły w tej kolejce płacono  średnio około 3.29, podczas gdy średnia wygranych kursów poprzedniej kolejki to ~2.16. Różnica, to ponad 50%.

Kilka ciepłych słów chciałbym napisać o jednym z młodych zawodników Ruchu. Kamil Mazek, który dobił gospodarzy wyróżnia się świetnym przyspieszeniem gry. Potrafi niesamowicie dynamicznie wprowadzać piłkę w strefę obronną rywala nie tracąc przy tym nad nią kontaktu. Wychowanek Legii Warszawa ma w sobie coś takiego, co przykuwa uwagę. Już w spotkaniu z Zagłębiem Lubin tydzień temu zwróciłem uwagę na tego chłopaka. Kurdę. Perełka. Tacy zawodnicy potrafią rozrywać szyki obronne rywali. Właśnie dla takich zawodników chodzi się na mecze. Wróże mu dobrą piłkarską przyszłość. Żałuję, że nie mieszkam bliżej Śląska, bo z przyjemnością wpadałbym na mecze Ruchu zobaczyć tego chłopaka w akcji. Kamery niestety tak niewiele pokazują....

Być może uda mi się opracować typy na 24 kolejkę Ekstraklasy przed jej rozpoczęciem. Zaglądajcie na tego bloga. Dziękuję za wszystkie słowa sympatii i zapraszam do dzielenia się swoimi komentarzami.

Fajnie, że łączy nas piłka. :)
Każdy kiedyś przegrywa, wygrywa, albo remisuje. Warto się z tym pogodzić. Futbol to pozytywne emocje i adrenalina. Nie da się łatwo tego zastąpić w inny sposób.

Piłka to najpiękniejsza rzecz jaką da się uprawiać w ubraniu. :)Zachęcam także do polubienia profilu Futbol w Liczbach na Facebooku.
Jeżeli chcecie być szybko informowani o pojawieniu się nowych tekstów to zapraszam do polubienia profilu Facebooka lub zapisania się na subskrypcję mailową (na pasku bocznego menu po prawej stronie). Ta druga opcja jest pewniejsza, bo Facebook pokazuje jak wiadomo posty losowo.

tbolwLiczbach na Facebook'u

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz