piątek, 26 lutego 2016

Dzisiaj wieczór będzie należał do Pasów"? [typy na 24 kolejkę Ekstraklasy]

Czy Górnik może przywieźć jakieś punkty z Wrocławia? Patrząc na kursy bukmacherów, szansa na to jest niewielka. Mój algorytm rzeczywiście największa szanse widzi na zwycięstwo Śląska, jednak dysproporcje prawdopodobieństw nie są aż tak duże jak dysproporcje kursów.


W sumie na ponad 55% określa szanse Górnika  na remis lub zwycięstwo. Wydaje się niezbyt logiczne, jednak różnica potencjałów kadr obu zespołów (w mojej ocenie tylko 8-9% na korzyść Śląska) wydaje się zbyt mała, żeby w ciemno obstawiać wygraną gospodarzy.

Zważywszy na kurs za remis (np. 3.4 w Unibet), zdecydowanie bardziej atrakcyjny jest iloczyn kursu i prawdopodobieństwa remisu niż iloczyn kursu i prawdopodobieństwa zwycięstwa gospodarzy.
Ale za mało atrakcyjne, żeby polecać typowanie tego meczu.
Trudno przewidzieć jak zareaguje Górnik po porażce w darbach. Być może zdwojoną ambicją i zaangażowaniem, a być może przeciwnie, ujdzie z nich powietrze i skupią się wyłącznie na destrukcji? Sporo tutaj znaków zapytania.

Cracovia bardziej atrakcyjna.


Bukmacherzy więcej szans na przywiezienie punktów z Krakowa widzą dla Zagłębie Lubin:Tutaj mój algorytm się z nimi niezbyt zgadza. Co więcej dysproporcja siły kadr obu zespołów wydaje się bardziej przemawiać na korzyść Pasów. W mojej ocenie jest to różnica nawet około 30-40% w zależności od wyjściowego składu.


W tej sytuacji, gdy za zwycięstwo ekipy trenera Zielińskiego płacą nawet po kursie @2.3 to warto tutaj o chwilę refleksji. Z drugiej strony Zagłębie będzie w coraz lepszy sposób wykorzystywało Filipa Starzyńskiego.  Zespół, który ma przeszczepiony mózg drużyny w osobie rozgrywającego, potrzebuje zazwyczaj trochę czasu, żeby impulsy z tego mózgu były rozumiane przez partnerów. Kilka zagrań lubinian w ofensywie w meczu przeciwko Legii sugeruje, że Zagłębie może być jednak niedługo na fali wznoszącej. Geniusz Starzyńskiego nie wypalił się podczas pobytu za granicą. Widać to gołym okiem, że jest głodny gry i bardzo dużo widzi. Dzisiejszy mecz w Krakowie bez wątpienia zapowiada się rewelacyjnie dla kibiców. To powinna być dobra jakościowo piłka, którą świetnie się będzie oglądało. Gratuluję NC+ wyboru tego spotkania na Super Piątek. Moim zdaniem strzał w dziesiątkę. Pogoda także nie powinna popsuć murawy, płynności akcji i jakości widowiska.

Często, gdy trochę mocniejszy kadrowo zespół gra u siebie z drużyną nieco słabszą, to goście grając z kontry potrafią skuteczniej kończyć akcje niż faworyzowani gospodarze.


Mam nadzieję, że wieczorem będzie następna porcja typów.
Zachęcam Was do zaglądania do bieżącego rankingu zawodników Ekstraklasy i rankingów zawodników poszczególnych klubów. Po każdym zwycięstwie ligowym rankingi zawodników, którzy "maczali w nich palce" idą w górę :)

W tym tygodniu dostawałem sporo próśb o typy na nową kolejkę. Przepraszam, że tak późno to udostępniam, ale krucho u mnie z czasem. Dopiero wczoraj w nocy aktualizowałem rankingi zawodników po 23 kolejce. Cieszę się, że interesuje Was to co robię. Mam nadzieję, że podchodzicie do tego z dużym dystansem ;) Pamiętajcie, że nie ma pewniaków. Futbol każdego uczy pokory.

Kilka osób pytało mnie czy dało by się się ten algorytm wykorzystać do analiz lig zachodnich. Ciekawy pomysł, ale na razie nie wykonalny.

Potrzebny byłby dostęp do bazy danych z rozgrywkami ligowymi (wyniki, składy, bramki) z danego kraju. Żeby miało to sens, to trzeba by sięgnąć przynajmniej 3 lata wstecz, jeszcze lepiej 5. to jest kupa roboty.
Być może w przyszłości uda się zmontować zespół wolontariuszy, który podejmie się takiej akcji i stworzy tą bazę. Ale na razie nie miałbym nawet czasu na takie dostosowanie algorytmu. Mogło by się w dodatku okazać, że algorytm bardzo słabo sobie radzi z innymi ligami, gdzie może być inna specyfika (np. większa przepaść finansowa między czołówką klubów ligi a średnią itd). Dostrojenie tego algorytmu trwało by kolejne miesiące. Wykluczyć się tego nie da, ale przeraża mnie ilość czasu, którą trzeba by na to poświęcić. Poza tym przyznaję, że mało mnie interesują ligi zachodnie i dość słabo je znam.

P.S. Jeżeli chcecie pomóc w rozwoju tego projektu, to mam do was uprzejmą prośbę o dodanie tego bloga do wyjątków Ad-blocka. Mam nadzieję, że reklamy na nim nie są bardzo nachalne. Mam nadzieje, że uda się z tych "mikropłatności" utrzymać serwer wirtualny i domenę futbolwliczbach.pl
Chciałbym, żeby ten projekt pozostał dzięki temu darmowy tak długo jak to będzie możliwe.


Pozdro

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz