piątek, 18 marca 2016

Typy na 28 kolejkę Ekstraklasy [18 - 20 marca 2016]


Jesteście ciekawi jakie typy na 28 kolejkę Ekstraklasy przewiduje algorytm, który trafił średnio 52% rozstrzygnięć piłkarskiej wiosny w Ekstraklasie?

Już donoszę.


..1 [%]x [%]2 [%]
Korona KielcePiast Gliwice36,6848,1315,18
Wisła KrakówJagiellonia35,9828,1335,87
PodbeskidzieGórnik Zabrze41,1730,4128,40
Śląsk WrocławRuch Chorzów35,7122,2742,00
Lech PoznanLegia Warszawa47,5510,8341,61
Górnik ŁecznaZagłbie Lubin30,0922,0347,86
Lechia GdanskTermalica57,7622,2020,03
Pogon SzczecinCracovia39,2133,6827,09

Siła potencjału Piasta powinna zostać zrównoważona przez 12-go zawodnika w Kielcach. Algorytm stawia tam na remis.

Wisła Kraków powinna poradzić sobie z Jagiellonią. Jej kadrowy potencjał dał o sobie znać już w spotkaniu z Termalicą. Teraz, gdy Wiślacy nabrali wiary we własne siły, będą trudni do zatrzymania. Ale, uwaga, algorytm daje prawie tyle samo szans na wygraną gości. W zeszłym sezonie wygrali na Reymonta dwoma bramkami. Na pewno się nie położą.

Podbeskidzie powinno rozmontować Górnika, który dzielnie wyszarpał Lechii 3 punty w końcówce meczu grając w osłabieniu. Takie rzeczy się zdarzają w futbolu, ale to nie znaczy, że prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest wysokie. Górnik ciągle nie dysponuje dużą siłą ognia ani szczelną defensywą. Po walce, ale górą będzie Podbeskidzie. Inny wynik potraktuję jako sporą niespodziankę.

Ze Śląskiem jest problem, bo Ruch jest silniejszy, ale gospodarze mają trenera, który pozytywnie zainspirował zespół z Wrocławia. Pierwszy raz w tym roku dwa razy trafili do siatki rywali właśnie w ostatnim meczu w Kielcach. Wystarczyło tylko na remis. Ruch wydaje się być w zasięgu Śląska o ile trener Rumak poukładał taktycznie zespół i wlał w zawodników więcej wiary we własne umiejętności. Śląsk ma pełne prawo to spotkanie wygrać, tutaj trochę nie zgadzam się z własnym algorytmem. Zobaczymy. Może warto poczekać na live i zobaczyć jak Rumak przepracował miniony tydzień?

Legia jest zdecydowanym faworytem bukmacherów. Za wygraną Lecha płacą nawet 3,75. Doniesienia medialne co do stanu zdrowia kolejnych zawodników gospodarzy nie napawają optymizmem. Ja jednak przy kursie 3,75 mam wystarczająco dużo wiary w siły Kolejorza. Typ algorytmu daje większe szanse  na wygraną Lecha. Różnica nie jest duża i wynosi niecałe 6 %. Siłę Kolejorza trudno będzie precyzyjnie określić nawet znając wyjściowe składy. Dyspozycja zawodników będzie niewiadomą do samego końca meczu. Ta niepewność powoduje, że tak duża ilość kibiców stawia na gości i kursy na Lecha spadają. Może warto skorzystać ze tego dość powszechnego braku wiary w zespół Lecha i nabyć jakiś pakiecik po kursie 3,75? Obecnie takie stawki proponuje Unibet.Może jestem romantycznym, niepoprawnym kibicem, ale wierze, że ryk dziesiątków tysięcy gardeł może być całkiem skuteczną bronią do łamania morale przeciwnika. Ja wierzę w taki świat, w którym drużyna o potencjale teoretycznie ~70% -75% potencjału gości potrafi przechylać szalę na swoją korzyść. Przewrotnie zatem postawię na Lecha.Przy podobnej dysproporcji sił Podbeskidzie przełamało na własnym stadionie Lecha, a Lech przełamał na własnym obiekcie silniejszą od siebie Cracovię. Przykładów nie trzeba szukać w zamierzchłych czasach. Termalica, która ograła Legię była jeszcze słabsza od Lecha. To jest piłka. Za to właśnie ją kochamy.


Zagłębie Lubin  powstrzymane tydzień temu przez Portowców pozwoli atakować łęcznianom walczącym o "ósemkę" i wykorzysta szybkie kontry. Taki będzie w mojej ocenie scenariusz na Lubelszczyźnie.

Lechia u siebie jest tak silna, że scenariusz prawdopodobny wydaje się tylko jeden. Termalica wraca bez punktu.

Pogoń Szczecin według algorytmu zgarnie 3 punkty, ale coś mi się wydaje, że ten typ będzie należał do tej grupy nietrafionych. Pogoń od 5 spotkań nie wygrała. Czy są jakieś mocne podstawy, żeby spodziewać się, że  pokona właśnie Cracovię? Wątpię. Nie postawił bym tutaj kasy. Pogoń po zapewnieniu sobie ligowego bytu spuszczała historycznie patrząc mocno z tonu. W tym sezonie także bym się nie zdziwił, gdyby Pogoń właśnie wkroczyła w fazę eksperymentów, testowania nowych rozwiązań taktycznych i gdyby skończyła sezon na ósmym miejscu. Tym sposobem Pogoń od lat buduje ciekawy zespół za niewielkie pieniądze. Kibice chcieli by walki o najwyższe cele, ale obawiam się, że nie będzie walki o najwyższe cele w Szczecinie tej wiosny. Szybciej postawiłbym na Cracovie lub remis po walce.

Wszystkie typy na Ekstraklasę dostępne są tutuj: http://dane.futbolwliczbach.pl/typer.php

Jak wiecie, testuję algorytm również w I lidze. Postanowiłem nie publikować na razie jego pomysłów i to była dobra decyzja :) Pozostanę przy tym postanowieniu, dopóki w trzech kolejnych kolejkach nie zapewni przyzwoitych wyników.

Zachęcam Was także do rzucenia okiem na macierz ligowych serii poszczególnych zespołów. Może pomoże Wam ona podjąć jakąś trudną decyzję :)

http://dane.futbolwliczbach.pl/serie1.php

Dostępne są także serie zespołów w I i II lidze.
Tradycyjnie zachęcam Was do polubienia profilu FutbolwLiczbach na Facebook, jeżeli podobają się Wam moje teksty i chcecie ich więcej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz