środa, 25 maja 2016

Rezerwy Lecha będą nadal grać jedynie na czwartym szczeblu rozgrywek? [symulacja]

Jakiś czas temu pisałem o tym jak ważną, moim zdaniem, rolę pełnić powinny silne rezerwy dla najmocniejszych klubów w Polsce.

przeczytać możesz więcej o tym tutaj: Mistrz Polski. Bezradny, zmęczony, bez ikry.

Nie wiem jak poważnie Lech Poznań myślał o wprowadzeniu zespołu rezerw do II lig, ale zdecydowanie większe szanse ma na to Warta Poznań.


Wykorzystałem algorytm futbowliczbach typujący mecze w Ekstraklasie i I lidze do określenia prawdopodobieństwa wyników przedostatniej kolejki III ligi Kujawsko-Pomorsko-Wielkopolskiej.


29 kolejka III liga
1 [%]x [%]2 [%]
NielbaCentra Ostrów Wlkp.29,1114,9955,88
OstroviaLech II Poznan27,4439,6632,88
Wda ŚwieciePelikan Niechanowo29,5517,0753,36
JarotaSokół Kleczew39,3511,0949,55
Sparta BrodnicaUnia Swarzedz24,0331,1844,77
Warta PoznanKKS Kalisz73,146,8120,03
Start WarlubieElana Torun57,7911,2530,94
Kujawianka IzbicaPolonia Środa Wlkp.21,8635,0243,1


Po 28 kolejkach Warta Poznań ma 60 punktów, Pelikan Niechanowo 59, natomiast Lech II Poznań 56. Rezerwy Lecha grają w ostatniej kolejce z Wartą, ale jeżeli sprawdzą się spekulacje algorytmu to Warta będzie już poza zasięgiem Lecha po 29 kolejce.

Warta podejmuje KKS Kalisz  i na 73% ma zgarnąć komplet oczek. To sporo. Algorytm bardzo rzadko jest taki hojny. Pelikan także jest faworytem meczu w Świeciu (53% szans na zwycięstwo gości).Gdyby tak się stało i KKS faktycznie wróciłby z Poznania bez punktu, to otwiera szansę na utrzymanie w reorganizowanej III lidze przed Elaną Toruń  i Startem Warlubie. Te dwa zespoły zmierzą się ze sobą w bezpośrednim pojedynku. Algorytm prognozuje, że górą będą gospodarze. W takim układzie ostatnia kolejka byłaby niezmiernie interesująca. Lech nie mógłby już awansować do barażów, ale mógłby zabrać pierwsze miejsce Warcie, na czym skorzystałby Pelikan (w ostatniej kolejce poradzi sobie z Kujawianką). Do ósemki prawdopodobnie awansowałby KKS Kalisz, który nawet przez ogromnej mobilizacji Sparty Brodnica w ostatniej kolejce byłby murowanym faworytem do zgarnięcia 3 punktów ( a jednego tym bardziej).
Sparta Brodnica wygrała w tym sezonie tylko dwa wyjazdy, oba na terenie swojego województwa. Wygrana Sparty w Kaliszu byłaby po prostu sensacją. Trudno spodziewać się takiego rozstrzygnięcia.

Wda Świecie, najsolidniejszy z kujawsko-pomorskich III-ligowców, przy porażce KKS-u może być już spokojna o 7 miejsce niezależnie od wyniku ostatniego spotkania. Wda według tej symulacji miałaby być jedynym zespołem z województwa Kujawsko-Pomorskiego, który z tej grupy III ligi uzyskałby promocję do rozgrywek na 4 szczeblu w przyszłym sezonie. Resztę stanowiłyby zespoły z Wielkopolski. Zespołów z kuj-pomu ubywało w tej grupie sukcesywnie co roku, co pokazuje bardzo poważny kryzys futbolowy w tym regionie.

O tym ile klubów z tej grupy utrzyma się w III lidze, czyli na czwartym szczeblu rozgrywek, zdecyduje wynik barażów o udział w II lidze. Ósme miejsce nie gwarantuje wcale utrzymania, bo mistrz tej grupy niekoniecznie poradzi sobie w barażach.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz