czwartek, 31 grudnia 2015

Zagłębie powróciło do Ekstraklasy w dobrym stylu. Jest obiecująca młodzież. Są wyniki.

Kolejnym klubem, dla którego przygotowałem rankingi zawodników jest Zagłębie Lubin.

Zagłębie Lubin w sezonie 2015/2016 w Ekstraklasie


Klub z Lubina po jednym sezonie grania na zapleczu ekstraklasy powrócił do elity i trzeba przyznać, że zrobił to w niezłym stylu. Siódme miejsce w ligowej tabeli pokazuje, że w Lubinie udało się stworzyć naprawdę solidny zespół. W składzie "Miedziowych" pojawia się sporo młodzieży i to wartościowej.


Średnia wieku Zagłębia Lubin w przekroju jesieni wynosi 27 lat i 173 dni. To nieco mniej niż Legia i Ruch, ale więcej niż Piast, Lech, Cracovia i Pogoń:

  • Piast Gliwice - 26 lat i 228 dni;
  • Legia Warszawa - 27 lat i 250 dni;
  • Cracovia - 26 lat i 325 dni;
  • Pogoń Szczecin - 25 lat i 335 dni;
  • Lech Poznań - 26 lat i 44 dni;
  • Ruch Chorzów - 27 lat i 234 dni;
  • Zagłębie Lubin - 27 lat i 173.
Najstarszy zespół Zagłębia zagrał w zremisowanym bezbramkowo meczu z Pogonią (28 lat i 101 dni), najmłodszy zespół Zagłębia tej jesieni ( 26 lat i 198 dni) wygrał 2:0 z Termalicą Brukbet Nieciecza.


Jest trochę młodzieży.


 Przyznaję, że zaskoczył mnie nieco średni wiek Zagłębia. Spodziewałem się, że Zagłębie gra młodszym zespołem. W końcówce sezonu "Miedziowi" pokazali młodziutkiego Pawła Żyrę z rocznika 1998, ale rozegrał tylko 135 minut w Ekstraklasie. Epizody zaliczyli także 3 zawodnicy z rocznika 1997: Karol Żmijewski , Eryk Sobków i Filip Jagiełło. (Dobrze punktuje w rankingu młody, 20-letni napastnik, Krzysztof Piątek. Rozegrał ponad tysiąc minut w Ekstraklasie i zdobył dwa gole. W rankingu wypada bardzo dobrze ze wskaźnikiem 1,80 punktu na minutę. To jeden z lepszych wyników spośród graczy Zagłębia.  Rok temu, w I lidze, był bardziej skuteczny. W 30 meczach zdobył 8 goli. Wymagania ekstraklasy są na pewno wyższe, ale gol co 500 minut, to dla napastnika wynik, który trzeba poprawić. Kolejny zawodnik młodego pokolenia w drużynie "Miedziowych" to wychowanek klubu - Jarosław Kubicki. Młody pomocnik, 20-latek z rocznika 1995 dostał szansę gry w 14 spotkaniach w pełnym wymiarze czasowym i punktuje przyzwoicie (1,35 w rankingu). Bilans tych jego to 4-4-6. 


 Młody środkowy obrońca, Jarosław Jach, w sezonie 2013/2014 zdołał zaledwie pokazać się na boisku w dwóch przegranych spotkaniach. W sezonie 2014/2015 jesienią dostawał szanse w I lidze, jednak całą wiosnę grał w rezerwach Zagłębia. Obecny sezon z pewnością zaliczyć może do udanych. Rozegrał już więcej minut niż w I lidze rok temu. Strzelił dla Zagłębia 2 gole i skończył jesień ze świetnym rankingiem na poziomie 2.03. O miejsce w składzie Jach rywalizował z Doświadczonym Maciejem Dąbrowskim i patrząc na ich obu rankingi (Dąbrowski w tym sezonie tylko 1,15), młodzian punktuje lepiej. Jeżeli utrzyma taką skuteczność do końca sezonu, to wykręci ranking lepszy niż najlepszy do tej pory ranking Macieja Dąbrowskiego - w swoim najlepszym sezonie w Pogoni Szczecin osiągnął ranking na poziomie 1.82.

Zdecydowanie zawodzi Vlasko. Ten zawodnik ma z pewnością większe umiejętności niż zaprezentował do tej pory kibicom w Polsce. Nie potrafi przekonać do siebie trenera Stokowca, ale trudno się dziwić. W rankingu punktuje na poziomie 0.87. Być może potrzebuje przełamania. To jest człowiek potrafiący kopać piłkę i szybko myśleć na boisku.Może jeszcze w Zagłębiu zapisze lepszą kartę wiosną.


Bilans Zagłębia z rywalami w Ekstraklasie.


Korzystając z okazji chciałbym zaprosić do zapoznania się z tabelą pokazującą bilans spotakań Zagłębia Lubin z poszczególnymi klubami w Ekstraklasie:

Bilans Zagłębia Lubin z rywalami w Estraklasie


kliknij tutaj i zobacz cały bilans Zagłębia



Po kliknięciu z nazwę klubu rywala w powyższym zestawieniu pokazuję się historia pojedynków Zagłębia Lubin z tym klubem.

Warto zwrócić uwagę, że Zagłębie ma na koncie okrągłe 200 domowych zwycięstw i przymierza się do wygrania setnego wyjazdu. Klub ze stabilnym budżetem i z posiadającą dobrą markę akademią piłkarską. Wypada żeby Zagłębie grało solidny futbol.

sobota, 19 grudnia 2015

Jak oni to robią na Cichej? Ruch Chorzów - 14-krotni mistrzowie.

Ruch Chorzów niezmiennie zadziwia obserwatorów. Bez wielkich pieniędzy, bez nowoczesnego stadionu, a w kolejnym sezonie zbudował silny, jak na polskie realia zespół. Odejście skutecznego Łotysza, Eduarda Visniakovsa nie przeszkodziło chorzowianom zajmować po 2/3 meczów rundy zasadniczej miejsca w czołowej ósemce.

Ruch Chorzów 2015/2016




Jak oni to robią w Chorzowie? Takie pewnie pytanie zadają sobie działacze klubów mających do dyspozycji znacznie większe pieniądze i potencjał.

Na Cichej "od zawsze" była  solidna piłka i tak chyba już pozostanie.

Na kilku młodych zawodników zwracają zapewne uwagę managerowie bogatszych klubów. I chodzi nie tylko o niezwykle skutecznego Mariusza Stępińskiego. Ruch wychował sobie solidnego defensora w postaci Martina Konczkowskiego. Kto rok temu poza Chorzowem słyszał o Patryku Lipskim? A teraz błyszczy. Kamil Mazek, z urodzenia warszawiak, przebijał się do Ekstraklasy przez rezerwy Legii, potem I-ligowy Dolcan, ale postawił na niego Ruch. I się opłaciło. Polityka transferowa prowadzona z wyczuciem, to jest na Cichej słowo klucz.

Ruch Chorzów razem z Górnikiem Zabrze od lat funkcjonują ponadto na szycie bardzo solidnej drabinki szkoleniowej, składającej się z wielu śląskich klubów grających na 3 najwyższych poziomach rozgrywkowych. Takiego zaplecza brakuje w niektórych regionach. Przykładowo w kujawsko-pomorskiem, gdzie mieszkam, oprócz Zawiszy Bydgoszcz i Olimpii Grudziądz jest wielka czarna, piłkarska dziura. Całkowity brak II ligi utrudnia przebijanie się do seniorskiej piłki zwłaszcza młodzieży, która czasami z trudem decyduje się na przeprowadzki do innych ośrodków. Przez kilkanaście lat nie widziano w Bydgoszczy w ogóle Ekstraklasy. Takich regionów jest więcej: opolskie, lubuskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie.

Górny Śląsk to prawdziwe zagłębie piłkarskich talentów,


które od młodego wieku podlegają umiejętnej "obróbce". Warto też docenić, że Ruch w niewielkim stopniu korzysta z zawodników zagranicznych.

Zapraszam do porównania aktualnych rankingów poszczególnych zawodników 14-krotnych Mistrzów Polski z Chorzowa. [Ruch Chorzów 2015/2016]


Średnia wieku zawodników Ruchu z pierwszych 20 kolejek liczona z poziomu daty każdego meczu oddzielnie to 27 lat i 234 dni. To tylko 16 dni młodsza niż Legii Warszawa.
czytaj też:

Jaki jest najmłodszy zespół czołówki Ekstraklasy?

Ligowa czołówka pod względem średniej wieku prezentuje się obecnie mniej więcej tak:

  • Piast Gliwice - 26 lat i 228 dni;
  • Legia Warszawa - 27 lat i 250 dni;
  • Cracovia - 26 lat i 325 dni;
  • Pogoń Szczecin - 25 lat i 335 dni;
  • Lech Poznań - 26 lat i 44 dni;
  • Ruch Chorzów - 27 lat i 234 dni.


Najmłodszy zespół Ruch Chorzów wystąpił w spotkaniu z Jagiellonią przegranym w Białymstoku 2:1 (26 lat i 159 dni) . W derbowym meczu z liderującym Piastem Gliwice Ruch wystawił do tej pory najstarszy zespół (29 i 100 dni) próbując maksymalnie wykorzystać potencjał ligowego doświadczenia, ale skończyło się jak pamiętamy 3:0 dla Piastunek.

Zawodnicy Ruchu zasilili już oczywiście ranking Ekstraklasy, do śledzenia którego serdecznie zapraszam.


Zobacz więcej:

Ranking zawodników Ekstraklasy. 

 

wtorek, 15 grudnia 2015

Indywidualny ranking zawodników Ekstraklasy. Piątka czołowych zespołów [114 nazwisk].

Co nowego na blogu ?

Zapraszam do śledzenia indywidualnych rankingów zawodników Ekstraklasy. Na początek w rankingu pojawią się zawodnicy pięciu najsilniejszych obecnie klubów:  
  • Piasta Gliwice, 
  • Legii Warszawa, 
  • Cracovii, 
  • Pogoni Szczecin,
  • Lecha Poznań
 Klikając w aktywne linki nagłówków kolumn możecie sortować ranking według:
  • wieku zawodnika -młodzież na górze :) ;
  • rankingu zawodnika - sumaryczny ranking to tzw. "konie pociągowe";
  • czasu gry zawodnika - "żelazne płuca";
  •  rankingu w przeliczeniu na jednostkę czasu spędzonego na boisku (moja ulubiona opcja sortowania) - efektywni, skuteczni, często rezerwowi;
  • ilości bramek - strzelcy (oklepane jest to podejście, ale niech będzie).

Rankingi zawodników Ekstraklasy 2015/2016

 Kto zawodzi?  Kto gra powyżej oczekiwań? Ocena gry zawodnika zawsze jest subiektywna. Rankingi pozwalają czasami zauważyć coś nieuchwytnego. Jeżeli chociaż w jakiejś części ten ranking spełni taką rolę, to będzie mi niezmiernie miło. Zapraszam do zamieszczania Waszych komentarzy. Jestem ich niezmiernie ciekaw.

Zobacz tutaj pełen Ranking zawodników Ekstraklasy 2015/2016



Zasady rankingu są analogiczne do tych jakie zamieszane były wcześniej przy prezentacji rankingów ostatnich zespołów Mistrzów Polski.



Pierwszą szóstkę na ten moment stanowią zawodnicy urodzeni za granicą.
Dużą przewagę nad resztą stawki mają najlepsi strzelcy (za każdego gola jest w rankingu 100 punktów bonusu) Nemanja Nikolić i Denis Rakels.
Najlepiej z polaków punktują Radosław Murawski, Jakub Szmatuła i Kornel Osyra (Piast Gliwice) oraz Mateusz Cetnarski (Cracovia) , którzy uzupełniają pierwszą dziesiątkę rankingu.


sobota, 12 grudnia 2015

Jaki jest najmłodszy zespół czołówki Ekstraklasy?

   
Pogoń Szczecin zajmuje czwarte miejsce w tabeli Ekstraklasy po 19 kolejce. Myślę, że to jest wyśmienity wynik jak na kadrowy potencjał Portowców, którzy w dodatku udanie wprowadzają sporo zdolnej młodzieży do pierwszego zespołu.


Pogoń Szczecin jest bardzo blisko czołowej ósemki. To już kolejny udany sezon klubu ze Szczecina. Dzisiaj zdecydowałem się przedstawić ranking zawodników tego zespołu. Widać w nim kilka zupełnie nowych twarzy:

Pogoń Szczecin - jesień 2015/2016





Pod nieobecność Łukasza Zwolińskiego spowodowaną kontuzją coraz więcej szans na grę otrzymuje w ostatnich tygodniach 17-letni Marcin Listkowski. Brakuje Listkowskiemu jeszcze w dorobku bramki zdobytej w Ekstraklasie, ale potrafi świetnie zachować się pod polem karnym rywala, ma spory luz w rozgrywaniu piłki. Zademonstrował go choćby zagrywając świetną piłkę w Chorzowie do Takafumi Akahoshi, asystując przy jego golu. Listkowski w wieku 17 lat uzbierał już ponad 500 minut w Ekstraklasie i cieszy się niezmiennie zaufaniem trenera Michniewicza. Śmiało może pretendować do miana objawienia Ekstraklasy.


Bardzo dobrze punktuje młodziutki, 20 letni Sebastian Rudol. Bilans spotkań, w których ten młodzian brał udział to 6-2-1. Mimo, że nie strzelił jeszcze żadnego gola daje mu to świetny wskaźnik w rankingu na poziomie 2.21

Dzięki specyficznej konstrukcji w tym  rankingu świetnie mogą zaprezentować się także zawodnicy defensywni, których wkład w wyniki zespołu często pozostaje słabo wyeksponowany.
Rudol już poprzednim sezonie miał bardzo duży wkład w wyniki Pogoni. W końcówce roku odzyskał miejsce  w składzie i w trzech ostatnich spotkaniach pomógł Portowcom w zdobyciu 7 punktów.


22-letni Mateusz Lewandowski jest kolejnym zawodnikiem na dorobku. Dobrze pracuje na boku obrony. W obecnym sezonie rozegrał już ponad 2 tysiące minut.


 Adam Frączczak to jeden z prawdziwych filarów szczecińskiego zespołu. Jego akcje nadają sporo dynamiki Portowcom. Ten zawodnik ma na koncie 4 ligowe gole w sezonie i spośród zawodników Pogoni w rankingu  z 2911 punktami prowadzi. W przeliczeniu na czas spędzony na boisku daje mu to dobry wskaźnik 1.80 punktu na minutę.


 Po ciężkiej kontuzji kolana udanie do gry wraca Patryk Małecki.


Łukasz Zwoliński, rodowity szczecinianin, mimo absencji w ostatnich 5 spotkaniach ciągle pozostaje najlepszym strzelcem Pogoni w tym sezonie. Początek sezonu w jego wykonaniu był piorunujący: trzy bramki w trzech kolejnych meczach stawiały go w gronie kandydatów do rywalizacji o koronę króla strzelców. Szkoda, że kontuzja przeszkadza temu 22-latkowi spokojnie pracować nad rozwojem jego piłkarskich umiejętności. Ranking Zwolińskiego w przeliczeniu na czas gry to 2.11.


Pogoń pokazała już w tym sezonie całą grupę młokosów: Listkowskiego, Piotrowskiego, Obsta, Okuszko, Walskiego i robiła to ze sporym wyczuciem umiejętnie dobierając sposobne momenty. Dzięki temu zajmuje 4 miejsce w tabeli.


Średnia wieku zawodników Pogoni Szczecin w to zaledwie 25 lat i 339 dni.



Średnia wieku liczona jest z poziomu daty każdego meczu indywidualnie, proporcjonalnie do ilości minut spędzonych przez poszczególnych zawodników na boisku (średnia ważona).


Najmłodszą jedenastkę Pogoń wystawiła w spotkaniu z Zagłębiem Lubin (0:0) - 24 lata i 320 dni, a najstarszą przeciwko Cracovii przegranym w Krakowie w stosunku 4:1 - 26 lat i 115 dni.


Dla porównania, średnia wieku zawodników czterech czołowych klubów Ekstraklasy wygląda następująco:

  • Piast Gliwice - 26 lat i 228 dni;
  • Legia Warszawa - 27 lat i 250 dni;
  • Cracovia - 26 lat i 325 dni;
  • Pogoń Szczecin - 25 lat i 339 dni.

Kadra Pogoni jest więc równie perspektywiczna, co skuteczna. Szczecinianie są średnio o około rok młodsi od zawodników Piasta i Cracovii, a prawie 2 lata młodsi niż Legioniści.


Warto docenić świetną pracę sztabu szkoleniowego, który bez wielkich pieniędzy dobrze wyselekcjonował zawodników tworzących solidy, ligowy zespół. Trener Michniewicz z pewnością ten okres w swoim trenerskim CV zapisać może do udanych. Potrafi wydobyć z tej grupy zawodników ich najlepsze cechy. Jeżeli Portowcy zachowają tak dobrą skuteczność do końca sezonu, to będą walczyli o udział w europejskich pucharach.

Tylko co z tym stadionem w Szczecinie?

poniedziałek, 7 grudnia 2015

Szok. Rekordowa porażka Zagłębia Sosnowiec w Bydgoszczy [6:1] !!!

Do prawdziwej sensacji doszło w sobotnim spotkaniu w Bydgoszczy na zapleczu Ekstraklasy. Zagłębie Sosnowiec poniosło sromotną klęskę w meczu z Zawiszą Bydgoszcz (6:1).
 Niebiesko-czarni zaaplikowali grającym od 8 minuty w osłabieniu sosnowiczanom 6 goli. Czerwoną kartkę na samym początku spotkania zobaczył Łukasz  Sołowiej. Po pierwszej bramce Kamila Drygasa dla Zawiszy, Zagłębie było jeszcze w stanie odpowiedzieć golem Michała Fidziukiewicza.

Nic w tym momencie nie zapowiadało jeszcze takiego pogromu. Już do przerwy było 4:1 dla Zawiszy (dwie kolejne bramki Drygasa i gol Szymona Lewickiego. Po przerwie Szymon Lewicki trafił jeszcze raz, a dzieła zniszczenia dopełnił Jakub Smektała.

Zagłębie w całej swojej historii występów na drugim froncie poniosło na wyjazdach tylko dwie porażki takiego kalibru. Były to spotkanie w sezonie 1952 z Budowlanymi Opole przegrane przez sosnowiczan 7:1  oraz spotkanie Raków Częstochowa - Zagłębie Sosnowiec 5:0 w sezonie 1992-1993.
Zagłębie Sosnowiec przegrało także 5 bramkami jeden mecz u siebie na zapleczu ekstraklasy w sezonie 1990-1991 z Lechem Poznań (1:6).

Zawisza - Zagłębie Sosnowiec jesień 2008, źródło zawiszafans.net
Warto dodać, że Zagłębie ciągle jest jednym z kandydatów do awansu i zajmuje w tabeli trzecią pozycję. Zawisza także według bukmacherów był faworytem tego spotkania, ale umiarkowanym. Różnice kursów pokazywały, że poważnie pod uwagę brany jest każdy ze scenariuszy wygranej gości nie wyłączając.
Co ciekawe w rywalizacji Zawiszy z Zagłębiem najczęściej górą byli gospodarze. Zagłębie wygrało z Zawiszą w Bydgoszczy tylko raz i to w 1953 roku, natomiast niebiesko-czarni z Sosnowca również wracali tylko raz z kompletem punktów, a najczęściej wracali "na tarczy".



bilans Zawiszy, źródło zawisza1946.pl

Większość tych pojedynków toczyła się na najwyższym szczeblu rozgrywek:


Bilans ligowych spotkań Zawiszy z Zagłębiem Sosonowiec
Bardzo emocjonująco zapowiadał się będzie rewanż, który może decydować o losie awansu którejś z tych drużyn, a Zagłębie będzie pałało prawdziwą żądzą odwetu, za grudniową klęskę. Szkoda, że ciągle nie ma pomysłu na rozwiązanie problemów klubu z Bydgoszczy i bojkotu kibiców.

Takie spotkanie pomiędzy kandydatami do awansu w normalnych warunkach byłoby prawdziwym świętem futbolu dla fanów obu drużyn.

Spotkanie na Gdańskiej z udziałem obu tych drużyn w II lidze zachodniej 18 X 2008 roku oglądało ~4 tysiące widzów, rok później ~3,5 tysiąca, dwa lata później 3964 widzów. Te 3 spotkania rozegrane były na trzecim szczeblu rozgrywek, a mimo to zgromadziły całkiem niezłą publikę.

Sobotni mecz w Bydgoszczy, jak podaje laczynaspilka.pl oglądało 1023 widzów.

Od momentu feralnego spotkania Zawiszy z Widzewem, które stało się początkiem 2 letniego już bojkotu minęły w sobotę  742 dni i trudno dostrzec, żeby władze klubu lub miasta, które użycza spółce obiekty i płaci za tą (anty) promocję podejmowały jakiekolwiek działania zmierzające do rozwiązania problemu. Szkoda.
Kibice Zawiszy są natomiast ciągle świetnie zorganizowani. W sobotę pokazali próbkę prawdziwego dopingu na turnieju im. Andrzeja Brończyka, legendarnego bramkarza Zawiszy, rozgrywanym w bydgoskiej hali Łuczniczka.

źródło: Facebook




środa, 2 grudnia 2015

Ciekawe starcia w Ekstraklasie dziejszego wieczoru [aktualne serie Ekstraklasy]

Ciekawe starcia nastąpią dzisiaj wieczorem w ramach rozgrywek naszej piłkarskiej Ekstraklasy.



Niepokonane od 7 wyjazdów Podbeskidzie przyjeżdża na stadion rewelacyjnie spisującej się ostatnio u siebie Cracovii. Pasy wygrały 5 kolejnych domowych spotkań, ale Podbeskidzie na wyjazdach radzi sobie świetnie.

20151202 - aktualne serie zespołów Ekstraklasy

Równolegle, o 20:30 toczył się będzie w Poznaniu mecz Lecha z Wisłą. Klasyk, który trudno zignorować. Wisła podrażniona porażką na własnym obiekcie z odwiecznym rywalem zza miedzy będzie dzisiaj szalenie niebezpieczna, ale z drugiej strony Lech jest na wysokiej fali wznoszącej i ma zamiar kontynuować marsz w kierunku mistrzowskiej ósemki. Kolejorz w lidze nie przegrał już 6 kolejnych spotkań. Co z tego może wyjść? Fascynujące widowisko. Nie ma innej opcji.



W takiej sytuacji wygrani są jedynie tylko ci kibice, którzy mają możliwość nagrania obu wieczornych spotkań.

Wcześniej, bo o 18:00, na Łazienkowskiej Legia podejmie Górnika Łęczna. W tym spotkaniu jest jeden wyraźny faworyt, ale łęcznianom przysługuje pełne prawo sprawienia w Warszawie sensacji. Legii potrzebne są punkty, bo 10-punktowa strata w tabeli do Piasta Gliwice z pewnością nie odpowiada aspiracjom kibiców, działaczy i właścicieli klubu o europejskich ambicjach. Brak kompletu punktów Legii może dodatkowo grozić utratą drugiego miejsca na rzecz rozpędzonych i skutecznych Pasów.

Wczoraj Śląsk Wrocław nie zdołał dowieźć zwycięstwa do końcowego gwizdka sędziego, remisując ostatecznie w Niecieczy 1:1. Było to 10 kolejne spotkanie Śląska bez zwycięstwa. Dzisiaj przełamania po 6 spotkaniach bez wygranej będzie szukała Pogoń Szczecin w meczu z Lechią Gdańsk 18:00. Pogoń utrzymuje wysoką, piątą pozycję w tabeli i konsekwentnie stawia na swoją obiecującą młodzież. Za plecami Pogoni w tabeli robi się jednak coraz większy tłok. Jeżeli Pogoń nie zacznie wygrywać, to presja na wynik będzie w Szczecinie rosła. Spotkanie z Lechią ma zatem również spory ciężar gatunkowy dla Portowców.

Lechia potrzebuje punktów po prostu jak powietrza po 4 kolejnych porażkach. W przypadku ewentualnej piątej porażki z rzędu w Gdańsku może zrobić się mimo grudniowej słoty bardzo gorąco.

Przydatny link : aktualne serie zespołów Ekstraklasy

środa, 25 listopada 2015

Cracovia pewnym kandydatem do mistrzowskiej ósemki [rankingi zawodników].

Cracovia po zwycięstwie z Lechią stała się poważnym kandydatem do mistrzowskiej ósemki. Z tej okazji chciałbym zaprezentować Wam ranking zawodników tego klubu wygenerowany na bazie ich ligowych dokonań w poszczególnych spotkaniach, w których grali. Wcześnie prezentowałem ranking zawodników Piasta Gliwice oraz ostatnich Mistrzów Polski:  Lecha Poznań i Legii Warszawa.


Cracovia, Ekstraklasa; 2015-2016


ranking zawodników Cracovii; Ekstraklasa, sezon 2015-2016

Ciężar zdobywania bramek wzięło na siebie 3 zawodników: Rakels, Cetnarski i i Jendrisek. Oni też najlepiej punktują w rankingu w przeliczeniu na jednostkę czasu spędzanego na boisku (kolejno 2,66; 2,53; 2,69)
Bardzo dobrze na tle zespołu wyglądają w rankingu Deleu (2,23), Sandomierski(2,23) i Jaroszyński (2,18), z których częściej korzystał trener Zieliński w ostatnim czasie.
W ostatnich tygodniach Cracovia regularnie wygrywa na swoim boisku, świetnie wykorzystując sprzyjający terminarz. Spośród 7 ostatnich spotkań ligowych 5 grała przy Kałuży i wszystkie 5 wygrała. Już tylko jakaś katastrofa zdołałaby przerwać pewny marsz Cracovii do mistrzowskiej ósemki.



Co ciekawe, Cracovia znacznie lepiej punktuje z Sandomierskim w bramce, co wyraźnie widać po ich rankingach. Najsłabiej do tej pory wypada ranking Bartosza Rymaniaka. Tylko jeden mecz z jego udziałem, w którym występował w pełnym wymiarze czasowym zakończył się zwycięstwem Cracovii.
Wyraźnie słabszy ranking notuje także Boubacar Dialiba, mimo strzelenia jednego gola (który w rankingu  jest dodatkowo punktowany). Senegalczyk brał udział we wszystkich pięciu porażkach Cracovii, a grał tylko w 8 spotkaniach ligowych w tym sezonie. Być może nie potrafi odnaleźć się w roli zmiennika, ale jeżeli nie poprawi swojej skuteczności, to  się tej roli prędko nie pozbędzie.

O tym jak duża jest obecnie konkurencja w zespole Jacka Zielińskiego świadczy choćby brak miejsca na placu dla Jakuba Wójcickiego, który w kuluarach wymieniany był nie tak dawno w szerokim kontekście reprezentacji kraju. Jest to zawodnik niezmiernie uniwersalny, choć od czasów, kiedy Mariusz Rumak w Zawiszy przestawił go na prawą obronę, to głównie z tą pozycją kojarzony. Mimo swojej uniwersalności Wójcickiego czeka w Cracovii twarda walka o miejsce na placu gry.

To pokazuje z jak mocną Cracovią mamy obecnie do czynienia. Ten zespół jest nie tylko wysoko w tabeli, ale gra szybką, efektowną i skuteczną piłkę. Na swoim boisku zdobył do tej pory najwięcej goli (23), o 8 więcej od drugie w tej klasyfikacji Legii.

Trzeba to wyraźnie powiedzieć. Brawo "Pasy". Tworzycie dobrą jakość w naszej Ekstraklasie, w dodatku przy dominującym  udziale krajowych zawodników.  Brawo. Świetna robota Jacka Zielińskiego.

poniedziałek, 16 listopada 2015

Rankingi zawodników lidera Ekstraklasy. Kto najlepiej punktuje?

Piast Gliwice lideruje w naszej Ekstraklasie już od wielu tygodni. Jest już w zasadzie pierwszym pewniakiem do zajęcia miejsca w czołowej ósemce ligi.
W zeszłym sezonie 41 punktów po 30 kolejce wystarczyło do zajęcia miejsca w grupie mistrzowskiej  Pogoni i Lechii.
Piast na półmetku sezonu zasadniczego ma tych punktów już 34, zatem postanowiłem nieco bliżej przyjrzeć się fenomenowi zespołu z Gliwic. Kto ciągnie ten zespół?
Została zastosowana identyczne metodologia sporządzania rankingu jak w przypadku poprzednich Mistrzów Polski czyli Lecha Poznań i Legii Warszawa.

Piast Gliwice; rankingi zawodników po 15-tej kolejce sezonu 2015/2016

Na obecnym etapie sezonu Piast ma ranking 2.49, a więc lepszy niż ubiegłoroczni Mistrzowie Polski.

W jedenastce zawodników znajdujących się najczęściej na boisku znajduje się niestety zaledwie czterech Polaków.
Pełne 1350 minut rozegrali Jakub Szmatuła oraz Radosław Murawski.  Murawski rozgrywa fenomenalną rundę jesienną, a zdaniem wielu obserwatorów stać go na jeszcze lepszą grę.

Kornel Osyra oraz Marcin Pietrowski brali udział w 14 spośród 15 ligowych spotkań Piasta.

W mniejszym wymiarze czasowym, ale bardzo udanie prezentują się Bartosz Szeliga (ranking na poziomie 2.63) oraz Mateusz Mak (2.76).

Josip Barisić pozyskany z Zawiszy nie jest tak skuteczny jak w ubiegłym sezonie, ale przy większej ilości zwycięstw Piasta punktuje i tak lepiej (2.73) niż strzelając 8 goli dla Zawiszy Bydgoszcz rok temu (2.37). Piłkarze jak mantrę często powtarzają, że najważniejszy jest wynik zespołu. Na powyższym przykładzie widać to bardzo wyraźnie.

Najskuteczniejszym zawodnikiem Piastunek jest Martin Nešpor. Widzieliśmy już 6 ligowych bramek tego zawodnika.  Jego ranking 2.88 punktu na każdą ligową minutę spędzoną na boisku, to wynik naprawdę okazały.

Warto zauważyć, że z grona 11 zawodników najczęściej biegających po murawie tylko bramkarz i Marcin Pietrowski nie wpisali się jeszcze na listę strzelców. Pozostali już to zrobili. Trudno zatrzymać zespół, którego siłą jest uniwersalność, wymienność pozycji. Siła ofensywy Piasta nie opiera się na jednym czy dwóch zawodnikach. Większość z nich jest w stanie stanowić zagrożenie pod bramką rywala.
Trudno w tej chwili powiedzieć, czy Piast będzie w stanie utrzymać obecny poziom sportowy przez cały sezon. Czy władze klubu będą w stanie utrzymać najlepszych zawodników w kadrze Piasta na wiosnę? Życie pokazało już niejeden raz, że łatwiej zatrzymać na boisku Mistrzów Polski niż podczas transferowego "polowania". Jak ambitnym projektem jest nowy Piast Gliwice przekonamy się w nadchodzącym okienku transferowym.

Jedno nie podlega dyskusji: grę Piasta ogląda się z przyjemnością. Szybkość konstruowania akcji, skuteczność, koncentracja, powodują, że Piast ciągle punktuje z zadziwiającą regularnością.
Wszystko na to wskazuje, że już w grudniu będziemy mogli ogłosić awans Piasta do mistrzowskiej ósemki.

środa, 28 października 2015

Legia mistrz 2012/2013, czyli budowanie z głową.

Dwa tygodnie temu w tekście Rankingi Mistrzów Polski 2013/2014, czyli Legia w liczbach
prezentowałem rankingi zawodników Legii sprzed 2 sezonów. Polityka kadrowa polegająca na wyprzedaży ważnych zawodników kosztowała Legię utratę mistrzowskiego tytułu w poprzednim sezonie.
Dzisiaj chciałbym pokazać Wam porównanie rankingów zawodników Legii z obu mistrzowskich sezonów 2012/2013 i 2013/2014. To jest zupełnie inna historia. Mistrz się wzmocnił, powtórzył sukces na krajowym podwórku, a jesienią 2014 roku raczył kibiców świetnymi występami w Lidze Europejskiej. Jak wyglądał wspomniany mistrzowski sezon 2012/2013 w liczbach?

Legia Warszawa, ranking zawodników Mistrza Polski 2012/2013; kilknij żeby powiększyć


Trzeba tu zaznaczyć, że niższe rankingi części zawodników wynikają z faktu, że w sezonie 2012/2013 było tylko 30 kolejek. Rok później już 37 i w efekcie aż sześciu zawodników przekroczyło w rankingu barierę 6 tysięcy punktów. W omawianym sezonie tylko jeden - Dušan Kuciak. 

Znacznie bardziej do celów porównawczych nadaje się parametr nazwany w tabeli jako "rank_czas". Jego wartość nie zależy od ilości rozegranych spotkań, tylko zdobyczy punktowych w każdym z nich.
Cały zespół uzyskał ranking 2.46, niewiele różniący się od rankingu Legii z kolejnego sezonu (2.52).
Z grupy zawodników, którzy występowali w dużej części mistrzowskich spotkań najlepsze rankingi indywidualnie uzyskali:




Wiosną 2013 roku udanie do zespołu wprowadziło się kilku kolejnych zawodników, szczególnie:
Młody obrońca pozyskany z Poznania nie uzyskał tak dobrego rankingu jak Dwaliszwili i Jodłowiec, ale umiejętne wprowadzanie młodzieży to przecież inwestycja.
Co warte jest podkreślenia, w zimowym okienku transferowym Legia nie sprzedała żadnego z istotnych graczy. Z zespołu odszedł Jorge Salinas, ale jak pokazuje również ranking, został on trafnie wytypowany jako "słabe ogniwo". Wzmocnienia kadry zwiększyły rywalizację w zespole.

Gdy porównamy sobie ranking obu mistrzowskich sezonów jeszcze lepiej widać wzmocnienia, jakich dokonał stołeczny klub.

Rankingi zawodników Legii w sezonach 2012/13 oraz 2013/14.

W zdobyciu kolejnego mistrzowskiego tytułu nie pomogli już Legii Danijel Ljuboja oraz Artur Jędrzejczyk, jednak poczynione wzmocnienia pozwoliły utrzymać poziom kardy zespołu, a nawet go podnieść.


Legia dominowała w 2013 i 2014 roku, co jesienią 2014 przełożyło się na zdobycie przez Mistrzów Polski prawie 11 punktów w klubowym rankingu UEFA.

Obecnie Legię po niezbyt udanych ruchach transferowych czeka ponowne odtwarzanie potencjału jaki zespół miał jeszcze rok temu. Czy w ostatecznym rozrachunku sprzedaż kluczowych zawodników rekompensuje klubowi z Łazienkowskiej utratę wpływów ze skutecznej gry w Lidze Europy?

czytaj też:
Rankingi Mistrzów Polski 2013/2014, czyli Legia w liczbach

Kibice większości klubów Ekstraklasy od lat przyzwyczajani są do tego, że wyróżniający się zawodnicy w zasadzie automatycznie są transferowani do silniejszych finansowo klubów. Od lat nurtuje mnie jednak pytanie: czy taki sam mechanizm będziemy wiecznie obserwowali także w przypadku najmocniejszych klubów reprezentujących nas regularnie w pucharach europejskich? Czy ten sam mechanizm musi funkcjonować w Legii Warszawa z budżetem 100 milionów PLN?


Mistrz Polski, sezon 2014/2015 - Lech Poznań - ranking zawodników
Mistrz Polski, sezon 2013/2014 - Legia Warszawa, ranking zawodników
Mistrz Polski, sezon 2012/2013 - Legia Warszawa, ranking zawodników  

czytaj też:
Dwa polskie kluby w Lidze Europejskiej ponownie po 4 latach.




wtorek, 20 października 2015

Lech z serią 10 ligowych spotkań bez zwyciąstwa wybierze się na Łazienkowską.

Ostatnia niewiadoma ligowego weekendu już za nami. Otwarte pozostaje pytanie: kto w końcu wygra z Pogonią? Portowcy dalej śrubują serię ligowych gier bez porażki i zachowują pozycję vice lidera Ekstraklasy. Rozczarowała nieco frekwencja podczas spotkania Pogoni z Zagłębiem, ale o frekwencji przy innej okazji.
Pogoń ma obecnie na koncie 12 ligowych spotkań bez porażki. W sobotę Portowcy z taką okazałą serią pojawią się na stadionie Cracovii.

20151020 serie zespołów Ekstraklasy , stan po 12 kolejce

Aktualny Mistrz Polski nie jest w stanie wygrać już od 10 kolejek. Nie pomogła zmiana trenera. Kolejorz zaliczył także piąty kolejny mecz na swoim stadionie bez zwycięstwa. Tym razem nie dał rady pokonać zespołu Ruchu z Chorzowa. Walcząc o doprowadzenie do remisu ze stanu 0:2 Mistrzowie Polski wyciągnęli remis.

Już od 15 wyjazdów Górnik Zabrze czeka na zwycięstwo. Nie dał rady pokonać w Gdańsku Lechii, choć to Maciej Korzym otworzył wynik spotkania.

I liga. 


Arka przedłużyła już do 8 serię spotkań bez porażki, ale zaledwie remis w Bytowie pozbawił ją szansy na objęcie pozycji lidera. W przypadku wygranej Arka lepszym bilansem bezpośredniego spotkania wyprzedziła by Wisłę Płock. Bytovia ,tym samym przedłużyła do 8 serię domowych spotkań bez zwycięstwa.
Wisła przerwała imponującą serię 8 spotkań bez porażki Dolcanu Ząbki i zajęła jego pozycję na szczycie ligowej tabeli. Paweł Tarnowski miał w 85 minucie świetną okazję żeby doprowadzić do remisu, ale nie wykorzystał rzutu karnego.
Zagłębie Sosnowiec pozostało jedynym zespołem bez wyjazdowej porażki w I lidze. Zwycięstwo w Olsztynie, trzecie pod rząd na wyjeździe daje obecnie Zagłębiu pozycję vice lidera.
Wigry Suwałki sprawiły sporą niespodziankę wygrywając 0:2 w Bełchatowie, co zakończyło ich serię 7  spotkań bez wygranej i przerwało serię 5 domowych spotkań GKS-u bez porażki.

II liga.


Znicz  Pruszków pozostaje niepokonany na wyjazdach już od 8 spotkań. W terenie Znicz zdobył 65% punktów w tym sezonie (13 z 20 punktów).
Stal Stalowa Wola wygrywając na wyjeździe z Błękitnymi 1:2 przedłużyła w Stargardzie Szczecińskim serię spotkań bez porażki już do 9. Tylko jedno spotkanie bez porażki mniej ma Wisła Puławy, która w końcówce spotkania rozgrywanego na ciężkim terenie w Radomiu zdołała przechylić szalę na swoją korzyść. Wisła tym meczem potwierdziła swoje aspiracje do awansu do I ligi i umocniła się na  pozycji vice lidera.
ROW Rybnik ciągle nie jest w stanie wygrać na wyjeździe. W obecnym sezonie miał już 8 taki prób, ale wszystkie nieudane. Trzeba przyznać, że stadion Rakowa Częstochowa, to nie jest miejsce, gdzie najłatwiej zdobyć gościom 3 punkty. Raków wygrywając z ROW-em przebił się do strefy 3 zespołów premiowanych awansem.
Kotwica Kołobrzeg po wygranej z Polonią Bytom dołączyła do Stali Mielec i Stali Stalowa Wola, które mają serię 7 domowych spotkań bez porażki. Kotwica jest bardzo solidna na własnym obiekcie, gdzie zdobyła 83% punktów w obecnym sezonie. Zajmuje obecnie miejsce w środku ligowej tabeli, ale jeżeli poprawi skuteczność na wyjazdach, to może włączyć się do walki o awans. Do miejsca dającego prawo gry w barażach brakuje jej tylko 3 punktów.



Zobacz aktualne serie:
serie zespołów Ekstraklasy
serie zespołów I liga
serie zespołów II liga


środa, 14 października 2015

Kto w końcu wygra z Pogonią? [aktualne serie Ekstraklasa, I i II liga]

Ekstraklasa.


Ciągle trwa okazała seria szczecińskiej Pogoni, która w lidze nie przegrała już od 10 spotkań. W poniedziałek podejmie Zagłębie Lubin, które nie wygrało czterech wyjazdów z rzędu.
Piast wygrywając z Wisłą przedłużył serię domowych zwycięstw do 5.


20151015 serie zespołów Ekstraklasy

Od ośmiu spotkań nie może za to wygrać w lidze Mistrz Polski. Tym razem do Poznania przyjeżdża Ruch z serią 3 porażek wyjazdowych. Górnik Zabrze nie zdołał wygrać w Poznaniu i czeka już na wyjazdowe 3 punkty od 14 spotkań. Już w piątek pojawi się w Gdańsku. Lechia Gdańsk ma 7 wyjazdów bez zwycięstwa, ale u siebie ostatnio czterokrotnie nie przegrywała. Z kolei Korona od 7 spotkań na wyjeździe nie przegrała. W piątek pojawi się we Wrocławiu, gdzie Śląsk będzie szukał przełamania po dwóch porażkach z rzędu.

 Aktualne serie zespołów Ekstraklasy zawsze dostępne są tutaj.


I liga

 Arka Gdynia wygrywając z Rozwojem Katowice przedłużyła serię zwycięstw do 3, przy czym nie przegrała kolejnego, siódmego spotkania. Od 8 meczów niepokonany jest Dolcan, który przerwał serię 6 spotkań bez porażki Zawiszy. W sobotę Dolcan podejmie Wisłę Płock w meczu na szczycie ligowej tabeli. Po porażce Zawiszy pozostają w I lidze jeszcze 2 zespoły bez domowej porażki: Dolcan i Stomil. Na wyjeździe w tym sezonie bez porażki jedynie Zagłębie Sosnowiec. Obecnie Zagłębie czeka mecz na ciężkim terenie właśnie w Olsztynie.

20151015 serie zespołów I ligi

 Rozwój Katowice oraz Olimpia Grudziądz nie wygrały szóstego kolejnego wyjazdu. i "umocniły się" na dwóch ostatnich miejscach w tabeli ligowej. Olimpia jest jedynym zespołem w I lidze bez wyjazdowego zwycięstwa. Bytovia ma na koncie 7 kolejnych spotkań bez wygranej na własnym boisku, a co gorsza do Bytowa przybywa w sobotę Arka, która nie przegrała od 7 spotkań.  Wisła Płock wygrywając z Chojniczanką może wylegitymować się już 4 domowymi wygranymi z rzędu.  Najdłużej, bo od 7 spotkań, na wygraną czekają Wigry Suwałki. O przerwanie tej serii będą walczyć w Bełchatowie, gdzie goście nie wygrali od 5 spotkań.

 Aktualne serie zespołów I ligi zawsze dostępne są tutaj.

II liga 

Znicz  Pruszków zajmuje miejsce w środku tabeli, ale jest jedyną drużyną bez porażki na wyjeździe w tym sezonie i ma serię już 7 wyjazdów bez porażki. W tej kolejce jedzie do Wejherowa więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że tą serię przedłuży. Gryf czeka na wygraną od 8 spotkań i zamyka ligową tabelę. Najdłużej niepokonana w lidze jest Stal Stalowa Wola (8 spotkań) oraz Wisła Puławy (7).  Wisła zajmuje drugie miejsce w tabeli i jest na dobrej drodze do historycznego awansu na zaplecze ekstraklasy. W niedzielę zmierzy się w Radomiu z bezpośrednim rywalem z czołówki. W przypadku zwycięstwa gospodarze zajmą w tabeli miejsce Wisły.

20151015 serie zespołów II ligi

Najdłużej u siebie bez porażki grają Stal Stalowa Wola oraz Stal Mielec (po 7 spotkań). Kotwica ma 6 kolejnych spotkań domowych bez porażki ale tyle samo wyjazdów bez wygranej. W efekcie okupuje środek tabeli. Najdłużej na wyjeździe nie może wygrać  ROW Rybnik, od 7 spotkań.

 Aktualne serie zespołów II ligi zawsze dostępne są tutaj.

wtorek, 13 października 2015

Rankingi Mistrzów Polski 2013/2014, czyli Legia w liczbach.

Dwa tygodnie temu w tekście  "Mistrz Polski. Bezradny, zmęczony, bez ikry." prezentowałem rankingi zawodników Lecha, którzy w sezonie 2014/2015 świętował zdobycie tytułu Mistrza Polski.
Lech dalej pogrążony jest w kryzysie i będzie szukał sposobu na odbudowanie morale i zbudowanie wysokiej formy. Uzdrowicielem ma być nowy trener - Jan Urban.

Zobacz ranking mistrzowskiego Lecha 2014/2015

Po przerwie na mecze reprezentacji prezentuję rankingi zawodników Legii z mistrzowskiego sezonu 2013/2014. Metodologia jego sporządzania jest analogiczna jak w przypadku zawodników Lecha. Zawodnicy zdobywają punkty do rankingu w zależności od ilości minut spędzonych na boisku, wyniku poszczególnych spotkań. Dodatkowo punktowane są zdobyte przez nich gole. Tak jak samo, jak w przypadku Lecha, pod uwagę bierzemy tylko spotkania Ekstraklasy. Mecze Pucharu Polski czy rozgrywki europejskie charakteryzuje bardzo duże zróżnicowanie poziomu rywali, dlatego trudno o wyciąganie logicznych wniosków z takich statystyk. Być może miała by sens analiza Ligi Europy począwszy od spotkań fazy grupowej, pod warunkiem, że nie byłyby to same porażki. Na razie rankingi zbudowane są na wyłącznie na bazie rozgrywek ligowych.

Mistrz Polski 2013/2014 w liczbach.



Legia Warszawa była silniejszym mistrzem od mistrzowskiego Lecha z sezonu 2014/2015. Zdobyła znacznie więcej punktów w przekroju całego sezonu, co skutkowało wyższym rankingiem całego zespołu - 2.52, przy rankingu Lecha 2,12 rok później. Lech wygrał ligę zdobywając 7 punktów mniej i 8 goli mniej. Gdyby punkty nie były dzielone na połowę po 30-tej kolejce, to różnica na korzyść Legii byłaby jeszcze większa - 11 punktów.

Kto najlepiej punktował w mistrzowskiej Legii Warszawa 2013/2014?
Poniżej rankingi poszczególnych zawodników:

Legia Warszawa, ranking zawodników Mistrza Polski 2013/2014.
Spośród zawodników, którzy rozegrali w lidze ponad 500 minut świetnie wyglądają statystyki Marka Saganowskiego (ranking 3,31). Na boisku przebywał 544 minuty i w tym czasie zdołał pięciokrotnie trafić do siatki rywali. Występował w jedenastu meczach, z czego 9 zakończyło się zwycięstwami Legii.
Świetne statystyki zgromadził Miroslav Radović (rank 3,14). Występował w 26 ligowych meczach, z czego 20 to zwycięstwa stołecznego zespołu. Zdobył 14 goli.
Skuteczna była gra Helio Pinto (rank 2,96 przy 6 golach), Michała Kucharczyka (rank 2,86 i 9 goli), Wladimera Dwaliszwilego (rank 2,84 i 10 goli).

 Dobrze punktował Ondrej Duda (rank 2,86) , który wiosną 2014 roku wyraźnie podniósł rywalizację w II linii.

Orlando Sa (rank 3,11) i Guilerme (rank 3,0) nie grali wiosną zbyt wiele, ale ich gra przekładała się na punkty drużyny, co zapowiadało, że obaj mogą być solidnymi wzmocnieniami.



Zobacz pełen ranking mistrzowskiej Legii 2013/2014

Na wykresie wygląda to tak:



Bardzo solidnymi filarami w drużynie Mistrzów Polski byli Jakub Rzeźniczak (2,57) oraz Ivica Vrdoljak (rank 2,65). Obaj przekroczyli granicę 6 tysięcy rankingowych punktów przy bardzo dobrej skuteczności, grając na pozycjach defensywnych.

Granicę wspomnianych 6 tysięcy punktów przekroczyło w mistrzowskim sezonie 5 zawodników Legii:
Co ciekawe, Wojciech Skaba (2.33) wypada w rankigu nieco lepiej niż Dusan Kuciak (2.27).
Pierwszy z nich wygrał  8 z 11 spotkań (8-1-2), zaś drugi 17 na 24 (17-2-5).

Jeżeli porównamy sobie na jednym wykresie rankingi zawodników Legii z sezonu 2013/2014 i 2014/2015 przeliczane na jednostkę czasu, to wyraźnie widać, to co kibice czują nawet bez liczbowych rankingów - zespół w kolejnym sezonie został osłabiony, a ubytków w kadrze nie udało się uzupełnić zawodnikami wystarczającej jakości, na czym skorzystał Kolejorz udanie finiszując.

Rankingi zawodników Legii w sezonach 2013/14 oraz 2014/15.



Jesienią 2014 formą błysnął jeszcze Miroslav Radović co widać na wykresie, ale w trakcie sezonu opuścił klub.
Dobrze w rankingu wypadł Konrad Jałocha, ale zagrał on tylko 4 ligowe mecze. Na tle zespołu bardzo dobrze wyglądają statystyki Adama Ryczkowskiego, który w 8 ligowych meczach osiągnął ranking 1231 punktów w czasie 476 minut, co daje wskaźnik 2.59 punktu na minutę. Tylko najlepsi gracze Legii w sezonie 2014/15 taki ranking wykręcili. Dlatego szkoda, że w obecnym sezonie nie dostaje szansy na grę. Sztab Legionistów widocznie tak ocenił jego obecną formę. Jeżeli jednak szukać plusów z minionego sezonu, to właśnie występy Ryczkowskiego za taki można uznać. Ale rankingi pozostałych zawodników zapowiadały, że zabraknąć może potencjału na "majstra".

Zobacz ligowy ranking zawodników Legii Warszawa 2014/2015

I tak się stało. Czy przy takiej polityce doczekamy się kiedyś zbudowania w Polsce stabilnych, europejskich marek? Będzie ciężko i kilkanaście lat oczekiwań na awans do Ligi Mistrzów niestety nie jest przypadkiem.

Z drużyny Mistrzów  Polski z sezonu 2013/2014, spośród 18 zawodników decydujących najmocniej o sile Legii Warszawa, w składzie nie ma obecnie połowy istotnych ogniw. Dwa z nich to kontuzję, ale reszty zawodników nie ma już w klubie:

  • Ivica Vrdoljak - kontuzja;
  • Miroslav Radović - transfer;
  • Dossa Junior - transfer;
  • Henrik Ojamaa - transfer;
  • Michał Żyro - kontuzja;
  • Helio Pinto - transfer;
  • Wladimer Dwaliszwili - transfer;
  • Inaki Astiz - transfer;
  • Wojciech Skaba - transfer.

Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że w taki sposób trudno będzie zbudować w Warszawie zespół, który będzie groźny dla europejskich rywali z pierwszej 50-ki klubów na Starym Kontynencie. Jedną z trzech umiejętności trzeba opanować, żeby kiedyś stało się to możliwe:

  • zdolność utrzymania w kadrze najlepszych graczy,
  • zdolność znalezienia na rynku transferowym graczy podobnego formatu zdolnych szybko wkomponować się w drużynę;
  • umiejętność szkolenia i wprowadzania młodych zawodników do seniorskiej piłki na poziom nie gorszy niż coroczne ubytki w kadrze. 
Tak jak w przypadku Lecha warto zauważyć, że posiadanie zespołu rezerw zaledwie na poziomie III ligi, klubowi o takich aspiracjach jak Legia nie ułatwia procesu wprowadzania zawodników z akademii do gry. Zbyt duża jest różnica pomiędzy poziomem gry w III lidze, a poziomem gry w Ekstraklasie. Utrzymanie rezerw na poziomie II ligi nie wydaje się kosztem ponad siły stołecznego klubu. Koszty niedostatecznej rywalizacji w zespole na poszczególnych pozycjach też są na końcu tych rozliczeń wysokie.

 W obecnym sezonie 2015/2016 Legia generalnie jeszcze mocniej obniżyła loty na początku rozgrywek, rzucając więcej sił na europejski front. W każdym razie w Ekstraklasie wyraźnie widać spadek rankingu wielu zawodników przeliczanego na jednostkę czasu. Jeden Nikolić nie jest w stanie podnieść jakości całego zespołu i zrekompensować jakościowych ubytków kadry Mistrzów Polski z sezonu 2013/2014.
2015-10-10 Legia Warszawa, Ekstraklasa 2015/16

Zobacz ligowy ranking zawodników Legii Warszawa 2015/2016

Ranking osiągany w jednostce czasu jest jednym z moich ulubionych wskaźników przydatności zawodnika. Pokazuje w jaki sposób jego obecność na boisku przekłada się na zdobycze punktowe zespołu. Pozwala na łatwe porównanie rankingów w trakcie sezonu a także pozwala porównać skuteczność gry zawodników którzy grają dużo ze skutecznością zawodników grających końcówki, dostających szanse nieregularnie czy wracający po kontuzjach w trakcie sezonu.
Często kibice mają do dyspozycji jedynie wyceny wartości zawodników na bazie dokonanych transferów, ale na cenę zawodnika ma wpływ wiele czynników, w tym ich wiek i możliwość dalszego zarabiania na transferach. Nie zawsze ma to odzwierciedlenie w jakości gry zawodnika. Niniejszy ranking jest próbą liczbowej ewaluacji dokonań poszczególnych graczy. Takie podejście ma również wiele istotnych wad, które uważny czytelnik zapewne zauważa bez problemu. Takie rankingi oczywiście nie są doskonałe, ale mam nadzieję, że posłużą do dalszej dyskusji nad jakością poszczególnych graczy.

Wracając do głównego wątku tego tekstu, trzeba zauważyć, że od wielu lat Mistrzowie Polski osłabiają się po osiągnięciu tytułu. Odbywa się to zazwyczaj kosztem jakości prezentowanej w europejskich pucharach. Zarządy klubów zmieniają trenerów, ale rzadko przyczyn niepowodzeń szukają w błędnej polityce kadrowej prowadzonej przez nich samych.

Utrzymanie najbardziej wartościowych zawodników wymagało by oczywiście podnoszenia płac i powiększania budżetu klubu. Niestety od wielu lat żaden Mistrz Polski nie jest gotów zainwestować i zdecydować się na zdecydowany "szturm" fazy grupowej Ligi Mistrzów. W przypadku powodzenia klub ten mógłby przejść na zupełnie inny poziom finansowy. Nawet to nie jest jednak wystarczającą pokusą dla właścicieli klubów zdobywających kolejne tytuły Mistrza Polski. Kolejni Mistrzowie Polski godzą się z rolą europejskich kopciuszków, najczęściej pozbywając się kluczowych zawodników czy rezygnując z poważnych wzmocnień w obliczu walki o fazę grupową LM.

W tym sensie uzasadnione jest stwierdzenie, że mierna jakość polskich klubów wynika z małych ambicji naszych biznesmenów, zarządzających polskimi klubami. Potencjał populacji zawodników polskich stopniowo rośnie, co widać choćby w spotkaniach reprezentacji. Ten potencjał nie przekłada się jednak na poziom ligi, która ze względów finansowych ciągle nie jest w stanie utrzymać naszych wyróżniających się zawodników. I błędne koło się zamyka.

Na pewno możliwości finansowe naszych najmocniejszych klubów rosną. Być może potrzeba jeszcze trochę cierpliwości i kilka z nich dołączy w kolejnych latach do europejskiej elity, grającej regularnie w Europie. Jednym z ważnych czynników w budowaniu tych europejskich marek jest ciągła praca nad wzrostem frekwencji na trybunach, co przekłada się na wpływy z biletów i zainteresowanie sponsorów i na końcu na budżet.
Zatem, wszyscy na stadiony :) Nakręcajmy koniunkturę na futbol, zapraszajmy znajomych na mecze. Po awansie biało-czerwonych do finałowej imprezy Euro 2016 we Francji w najbliższych miesiącach będzie świetna koniunktura na piłkę nożną.

Być może skorzysta na tym także polska Ekstraklasa,  przekraczając w końcu magiczną barierę 10 tysięcy widzów jako średnią frekwencję na trybunach całej ligi.

zobacz też:

Frekwencje stadionowe ostatniej dekady, to dominacja Lecha Poznań [wykres]




piątek, 9 października 2015

Frekwencjometr pokazał kilka gorących miejsc w kraju.

W zakresie ligowych frekwencji ostatni weekend nie obfitował w topowe zdarzenia. Trudno żeby tak było, skoro wszystkie kluby z grupy TOP 5 grały solidarnie na wyjazdach. Przyjazd tych uznanych firm zaowocował jednak ciekawymi frekwencjami w kilku innych miastach.

Kibice Górnika Zabrze doczekali się w końcu otwarcia kolejnej trybuny i w liczbie 8570 stawili się na Roosevelta. Nie jest trudno przewidzieć, że Górnicy będą pieli się od tej chwili w górę tabeli frekwencji. Frekwencja z ostatniego spotkania w Zabrzu jest  o 44% wyższa od średniej.

Prawie o 50% wyższą od średniej zanotowaliśmy w Lubinie, gdzie emocje fanów wzbudzał derbowy mecz ze Śląskiem. Świetna frekwencja ze spotkania Zagłębie - Lech z 14 sierpnia poprawiona została o dodatkowe 250 osób. Drugi raz w sezonie Zagłębie Lubin przekroczyło granicę 10 tysięcy widzów. Gratulacje.


Frekwencje na polskich stadionach 2015/2016

Świetne wyniki Piasta Gliwice i przyjazd Wisły zaowocowały frekwencją 0 38% wyższą niż średnio notowana w Gliwicach.

Na dobrym poziomie frekwencja na Cracovii, tendencja wzrostowa również w Bielsku-Białej.
Niezłej frekwencji na kilku stadionach Ekstraklasy towarzyszył niestety mocny spadek frekwencji w Mielcu, gdzie mecze rozgrywa Termalica. Tylko 1818 widzów, czyli zaledwie 57% średniej w spotkaniu z Górnikiem Łęczna.

Przyjazd Arki do Grudziądza ściągnął 29% fanów więcej niż zazwyczaj. Olimpia dzielnie walczy o punkty, ale ciągle nie  może się przełamać.

Zwraca uwagę prawie 3 tysiące fanów w Radomiu na II lidze. Nagrodą dla nich za pofatygowanie się na stadion było okazałe zwycięstwo Radomiaka (4:0) nad bezpośrednim rywalem w walce o awans do I ligi - Siarką Tarnobrzeg .

Ciekawie zapowiada się najbliższa kolejka Ekstraklasy, bo cała grupa TOP 5 gra na swoich stadionach. Ciekawie będzie w Warszawie, gdzie Legia zmierzy się z  Cracovią. Żeby przeskoczyć ją w ligowej tabeli potrzebuje zwycięstwa, ale do tej pory Cracovia świetnie radzi sobie na wyjazdach. To powinno zachęcić kibiców Legii do przybycia na Łazienkowską w dobrej liczbie. Złamać opór trudnego rywala zawsze łatwiej w dużej grupie, najlepiej przekraczającej 20 tysięcy dusz. Ale to dopiero za tydzień. Na razie BIAŁO-CZERWONI.

Zapraszam do śledzenia ligi frekwencji. Pełna tabela znajduje się tutaj.


wtorek, 6 października 2015

120 wyjazdowe zwycięstwo Zawiszy. Lotnik Warszawa najskuteczniejszy.

Zawisza Bydgoszcz to na zapleczu Ekstraklasy solidna firma. W miniony weekend niebiesko-czarni wygrywając w Chojnicach, dotarli do liczby 120 wyjazdowych zwycięstw na zapleczu ekstraklasy.

Wygrywanie na wyjeździe to jedna z najtrudniejszych kategorii w której kluby mogą się wykazać.
Barierę 100 wyjazdowych zwycięstw udało się do tej pory w II lidze (obecnie pod nazwą I liga) przekroczyć dopiero trzem klubom:

  • Zawisza Bydgoszcz -120 wygranych wyjazdów;
  • Piast Gliwice - 102;
  • Polonia Bytom -101;
 do tej magicznej granicy zbliża się kilka kolejnych klubów:
  • Lechia Gdańsk i Śląsk Wrocław - 99 (kluby grają obecnie w Ekstraklasie);
  • Arka Gdynia - 93;
  • GKS Katowice - 91;
Te dwa ostatnie kluby grają obecnie w I lidze. Istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że Arka w obecnym sezonie przeskoczy w naszej tabeli wszech czasów lokalnego rywala - Lechię Gdańsk.



zobacz pełną tabelę wszech czasów zaplecza ekstraklasy.

Z pewnością tutaj mogą odezwać się głosy oburzenia domagające się dopisania gdańskiej Lechii dorobku z okresów fuzyjnych z Olimpią czy Polonią. Sporo statystyków, myślę, że nawet większość, dopisuje ten fuzyjny okres do dorobku Lechii. Może wynika to z jakiejś wewnętrznej potrzeby porządkowania i upraszczania danych? Ja pozostanę na stanowisku, że takie fuzje należy tępić, a nie promować. Do dorobku Zawiszy również nie doliczam okresu przeszczepionego KP Konin czy popularnej "Hydrobudowy" 10 lat temu przeniesionej do Bydgoszcz z Włocławka. Niech sobie tkwią gdzieś przy końcu tabeli wszech czasów jako przestroga dla innych, którzy mieliby w przyszłości na takie pomysły wpadać. Lechia jest na tyle zasłużonym klubem dla polskiej piłki, że świetnie poradzi sobie bez dopisywania przeszczepów. Tak samo bydgoski Zawisza.


Drużyny najmocniejsze na wyjazdach. 

Lotnik Warszawa; zdjęcie 90minut.pl

Są jednak kluby, które uzyskiwały znacznie lepszy bilans wyjazdów na wyjazdach niż wspomniane wyżej markowe kluby z czołówki tabeli wszech czasów II ligi. Biorąc pod uwagę procentowy udział zwycięstw najlepsze okazują się:

  • Lotnik Warszawa - bilans wyjazdów 12-4-6, co daje niesamowity wynik 54,5% zwycięstw.
  • Stal Katowice - bilans wyjazdów 8-2-8, 44,4% zwycięstw;
  • Wisła Kraków - bilans wyjazdów 40-25-29, 42,55% zwycięstw;
  • Górnik Zabrze - bilans wyjazdów 30-18-23, 42,25% zwycięstw; 
  • Sokół Pniewy - bilans wyjazdów 7-6-4, 41,18% zwycięstw; 
  • Brda Bydgoszcz - bilans wyjazdów 10-1-14, 40,00% zwycięstw; 
  • Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski - bilans wyjazdów 12-9-9, 40,00% zwycięstw.



Przy okazji warto zauważyć, że piątek Chrobry Głogów zanotował 100 remis na zapleczu Ekstraklasy, a Olimpia Grudziądz porażkę numer 50 na tym poziomie rozgrywkowym. W przypadku zespołu z Grudziądza mamy do czynienia z najpoważniejszym kryzysem od czasu historycznego awansu tego klubu do I ligi 4 lata temu.

Pełna tabela wszech czasów zaplecza ekstraklasy.



Jak trudnym zadaniem jest pokonanie przeciwnika na wyjeździe na zapleczu ekstraklasy przekonało się kilka klubów, którym ta sztuka się nie udała ani razu, mimo kilkunastu prób. Bez zwycięstwa wyjazdowego swoją przygodę w II lidze zakończyły:

  • Walter Rzeszów;
  • Dąb Dębno;
  • Błękitni Stargard Szczeciński;
  • Goplania Inowrocław;
  • Chemik Kędzierzyn Koźle;
  • Pogoń Oleśnica;
  • Jagiellonka Nieszawa/WKP Włocławek.



piątek, 2 października 2015

Arka Gdynia w Centralnej Lidze Juniorów w grupie zachodniej niepokonana u siebie od 16 spotkań.

Juniorzy Starsi Zawiszy Bydgoszcz w Centralnej Lidze Juniorów przestali przegrywać. Po 5 pierwszych kolejkach mieli 0 punktów. Od czterech spotkań punktują w każdym meczu. Zwycięstwa domowe przeplatają z wyjazdowymi remisami.


Serie CLJ, grupa zachodnia, stan na dzień 2015-10-02

Najdłuższą serię spotkań bez porażki w CLJ zachód ma FC Wrocław Academy (9 kolejnych meczów). W tej kolejce podejmie sąsiadów z Lubina, którzy mogą okazać się niezbyt skłonni do pozostawienia kompletu punktów we Wrocławiu. Zagłębie dysponuje serią 4 spotkań bez porażki.

Najdłużej niepokonana u siebie jest Arka Gdynia. Seria 16 domowych spotkań Arki Gdynia sięga jeszcze jesieni poprzedniego sezonu. Tzw. seria z brodą. Arka wspólnie z Bałtykiem Koszalin notuje najdłuższą serię 3 kolejnych zwycięstw.

Okazała seria  Arki zostanie wystawiona w niedzielę poważną próbę, bowiem do Gdyni przyjeżdża lider ze Szczecina, najbardziej skuteczna drużyna tej ligi z 26 zdobytymi bramkami. Jak wytrzyma to obrona Arki? Z pewnością jest to arcy ciekawe spotkanie.

Najdłużej na zwycięstwo czekają UKP Zielona Góra (8) oraz Pomologia Prószków (7). Najdłużej bez wygranej na wyjeździe w CLJ zachód pozostaje Zawisza Bydgoszcz (6 spotkań).

środa, 30 września 2015

Dodatni bilans bramek na wyjeździe? To nie jest proste...

Tylko 8 zespołów w tabeli wszech czasów II ligi (obecnie te rozgrywki toczą się pod nazwą I liga) dysponuje dodatnim bilansem  bramek w meczach wyjazdowych.

Bytovia Bytów.


Z grona klubów, które grają obecnie na drugim szczeblu ligowych rozgrywek dodatnim bilansem bramek na wyjazdach pochwalić się może ...Bytovia Bytów (bilans na wyjazdach 26-23). Co ciekawe, sumaryczny bilans bramkowy ze  meczów spotkań domowych i wyjazdowych ten klub ma ujemny. Zobaczymy czy w obecnym sezonie potwierdzi swoją rzadko spotykaną wyjazdową skuteczność.



Kolejny z tej grupy klubów niedawno opuścił szeregi I ligowców. To Termalica Bruk-Bet Nieciecza, która awansowała do Ekstraklasy po 5 sezonach walki w I lidze z bilansem bramek na wyjeździe 101-94.



Bliskim osiągnięcia dodatniego bilansu z obecnie grających w I lidze klubów jest GKS Bełchatów. Obecny bilans goli na wyjeździe tego klubu to 241-253, czyli minus 12 bramek.

Obok klubu z Niecieczy z grona tych klubów jeszcze dwa grają obecnie w Ekstraklasie.


Górnik Zabrze grając na zapleczu Ekstraklasy był zespołem, który grając na wyjazdach za każdą straconą bramkę wbijał rywalom 1,51 (bilans 97-63).
Wisła Kraków była nieco mniej skuteczna - 1,23 (123-100).
Jak widać te dwa poważne kluby w przypadku spadku z Ekstraklasy do niższej ligi były dla rywali bezlitosne nawet na wyjazdach. Poważne marki, to poważne traktowanie rywali. Nie ma, że boli :)

Do tego grona trzeba jeszcze dodać dwa zespoły z Wielkopolski:
Amica Wronki - 1,5 (18-12) oraz,
Sokół Pniewy - 1,33 (16-12).

oraz dwa kluby z Mazowsza:
Lotnik Warszawa - 1,04 (28-27) oraz
KS Piaseczno - 1,05 (20-19).


Tabela wszech czasów II on-line.

Kto w końcu wygra z Pogonią?

Ekstraklasa.


Ciągle trwa okazała seria szczecińskiej Pogoni, która w lidze nie przegrała już od 10 spotkań.

20150930 serie zespołów Ekstraklasy

Od ośmiu spotkań nie może za to wygrać w lidze Mistrz Polski. Górnik Zabrze nie zdołał wygrać w Poznaniu i czeka już na wyjazdowe 3 punkty od 14 spotkań. Lechia Gdańsk ma 7 wyjazdów bez zwycięstwa. Z kolei Korona od 7 spotkań na wyjeździe nie przegrała.
Aktualne serie zespołów Ekstraklasy zawsze dostępne są tutuj.

I liga


O domowym zwycięstwie powinna powoli pomyśleć  Bytovia po 6 meczach bez wygranej u siebie.

20150929 serie, I liga

Od 6 ligowych spotkań niepokonany pozostaje Dolcan, a od 5 Zawisza i Arka.

Na swoje zwycięstwo na wyjeździe czekają od 5 spotkań Rozwój Katowice i Olimpia Grudziądz

Warto dodać, że beniaminek z Katowic zdołał już opuścić ostatnie miejsce w tabeli wszech czasów zaplecza ekstraklasy.  Jej końcówka przedstawia się następująco:



II liga.

Bez porażki od 6 ligowych spotkań Stal Stalowa Wola, od 5 Wisła Puławy. Gryf Wejherowo nie jest w stanie wygrać od 6 spotkań, a Błękitni już od 9. Serię trzech domowych zwycięstw posiada Siarka Tarnobrzeg. Od 6 spotkań na wyjeździe bez porażki GKS Tychy i Znicz Pruszków. Bez zwycięstwa w delegacji od 6 spotkań zespół z Rybnika.